pre záležitosti EÚ, včera povedal, že uvedený krok by skomplikoval rozširovanie EÚ. "Ak by sme určili priskorý termín, bolo by to lákavé, ale nerealistické, a ak by bol termín neskorý, spôsobilo by to nespokojnosť medzi kandidátmi," uviedol Kosonen. Väčšina krajín, ktoré sú v prvej vlne rozširovania EÚ (Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Estónsko, Slovinsko a Cyprus), chcú vstúpiť do únie v roku 2002. EÚ sa však doteraz vyhýbalo určeniu presnejšeho termínu, čo bolo výsledkom širokého skepticizmu vzhľadom na schopnosti krajín prispôsobiť svoju legislatívu a ekonomiku európskym štandardom.
V stredu sa však nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer vyslovil za to, aby EÚ oznámila presné termíny vstupu už na decembrovom summite únie v Helsinkách. Jeho slová boli prijaté s ohromením práve vo Fínsku, ktoré ako predsedajúca krajina má za úlohu prezentovať postoj EÚ k rozširovaniu na nadchádzajúcom helsinskom summite. Fínske médiá Fischera obvinili z prílišného záujmu o skoré rozširovanie. "Nemecko hraničí s niektorými krajinami ašpirujúcimi na vstup a zo všetkých členských krajín EÚ má preto najväčší záujem o určenie presného termínu rozširovania," uviedol provládny fínsky denník Demari.
Kosonen v reakcii na Fischerov návrh uviedol, že oficiálne rozhovory o tejto otázke sa v EÚ uskutočnia na jeseň v príprave na helsinský summit. Dosiahnuť konsenzus však bude podľa neho ťažké. "Z hľadiska Fínska ako predsedajúcej krajiny bude extrémne ťažké presne určiť akékoľvek termíny," povedal Kosonen. Citlivou otázkou je, či by sme mali určiť jeden termín vstupu pre všetky kandidátske krajiny, alebo samostatný termín pre každú krajinu vzhľadom na stav jej pripravenosti. V decembri budú takisto vstupné rozhovory ešte vo veľmi skorej fáze a reformy v kľúčových oblastiach ako životné prostredie a poľnohospodárstvo ešte nebudú dokončené, dodal Kosonen.