Ľudské práva v Turecku hrajú podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Joschku Fischera hlavnú úlohu v zbližovaní Turecka s Nemeckom a s Európskou úniou (EÚ). Fischer to včera vyhlásil v Ankare v rámci svojej dvojdňovej oficiálnej návštevy v Turecku. Šéf nemeckej diplomacie sa pred oficiálnymi rozhovormi stretol aj s predstaviteľmi Tureckého združenia pre ľudské práva (IHD) a rokoval s jeho predsedom Hüsnü Ondulom a s ďalšími predstaviteľmi hnutia na ochranu ľudských práv v Turecku. "EÚ nie je náboženský spolok, ale spoločenstvo hodnôt, v ktorom ochrancovia ľudských práv hrajú ústrednú úlohu," zdôraznil nemecký minister.
PKK HROZÍ
Strana kurdských pracujúcich (PKK) včera pohrozila Turecku, že "uplatní svoje právo na odvetu" za zatknutie vysokého činiteľa PKK Cevata Soysala. Uvádza sa to vo vyhlásení rady velenia PKK, ktoré zverejnila kurdská agentúra DEM vysielajúca z Nemecka a monitorovaná v Istanbule. "Medzinárodné pirátske a teroristické akcie dávajú našej strane právo odvety. Ak nebude podniknuté nič, čo by tieto turecké akcie zastavilo, bude naše legitímne právo nepochybne uplatnené," uvádza sa v komuniké.
EXNER SĽÚBIL SOCIALIZMUS V ČR
Podpredseda Komunistickej strany Čiech a Moravy Václav Exner sľúbil voličom preferujúcim jeho stranu socializmus. Ten je dlhodobým cieľom KSČM. Na včerajšej tlačovej konferencii Exner pripustil, že by sa socializmu mohla dožiť dnešná generácia päťdesiatnikov a uisťoval, že sa ho nikto nemusí báť. Rast preferencií je podľa Exnera znamením, že sa s komunistami bude musieť v budúcich vládach rátať. Voliči tak tiež potvrdili, že je pre nich príťažlivý komunistický program, preto ho strana nehodlá zásadne meniť, ale iba aktualizovať, dodal.
MONGOLSKÁ VLÁDA PODALA DEMISIU
Všetci členovia mongolského kabinetu premiéra Džanlavína Narancacralta rezignovali včera z funkcií po siedmich mesiacoch vlády. Oznámil to hovorca mongolského parlamentu, ktorý odsúhlasil odstúpenie Narancacralta a jeho desaťčlenného kabinetu. Ďalšie detaily nie sú zatiaľ k dispozícii. K rezignácii vlády došlo takmer presne rok po tom, ako podala demisiu celá predchádzajúca vláda, čo uvrhlo túto schudobnenú severoázijskú krajinu do šesť mesiacov trvajúceho politického vákua. Narancacraltova vládna koalícia Demokratickej únie nastúpila do vlády v decembri minulého roku po júlovej rezignácii jej predchodcu Cachiagina Elbegdordža, ktorá vyvolala mesiace hádok na politickej scéne krajiny. Všeobecné voľby sa majú v Mongolsku uskutočniť v júli roku 2000.
BIELORUSKÁ POLÍCIA ZASIAHLA
Viac ako 50 odporcov bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zatkli pre účasť na stredajšej demonštrácii v Minsku. Oznámili to včera predstavitelia bieloruskej opozície. Protestnej akcie v hlavnom meste Bieloruska sa zúčastnilo podľa opozičných zdrojov okolo 5000 ľudí. Jej hlavnou požiadavkou bolo skoncovanie s Lukašenkovou "nelegitímnou vládou". Protest usporiadala opozícia, ktorá odmieta uznať výsledok referenda z roku 1996, v ktorom si Lukašenko dal predĺžiť funkčné obdobie o dva roky a značne rozšíriť právomoci. Normálne funkčné obdobie vypršalo Lukašenkovi v utorok. (TASR, ČTK)