VIEDEŇ (TASR) - Vinou kontroverznej nedemokratickej politiky expremiéra Vladimíra Mečiara vypadlo Slovensko v polovici 90. rokov z prvej skupiny kandidátskych krajín, uchádzajúcich sa o členstvo v Európskej únii (EÚ). Túto skutočnosť pokladal aj samotný Mečiar za veľkú nespravodlivosť voči svojej krajine, konštatuje v úvode obsiahleho materiálu včerajšie vydanie rakúskeho denníka Die Presse.
Nový koaličný kabinet, ktorý sa dostal k moci po minuloročných jesenných voľbách, dal jasne najavo, že jednou z jeho základných priorít je dostať Slovensko čo najskôr tam, odkiaľ nedobrovoľne odišlo - do prvej skupiny kandidátskych štátov a do EÚ. Plány slovenskej vlády sa nepodarilo realizovať už na decembrovom summite EÚ vo Viedni, rástla však nádej, že Slovensko by mohlo byť úspešné na tohtoročnom decembrovom summite v Helsinkách. SR totiž splnila všetky politické kritériá a odstránila prekážky, ktoré bránili začiatku rokovaní o vstupe do EÚ. Parlamentná opozícia dostala férové možnosti kontroly, SR má svojho prezidenta a v júli schválil parlament aj dlho očakávaný zákon o používaní jazykov národnostných menšín, informuje rakúsky denník.
Za Mečiarovej éry sa SR mohla v ekonomike pochváliť číslami, aké závideli mnohé kandidátske krajiny: jednocifernou infláciou, viac ako šesťpercentným hospodárskym rastom - a to aj napriek varovaniam odborníkov, že jeho základom je vysoká domáca spotreba a štátne výdavky, nie však export kvalitných výrobkov.
Nová vláda priniesla Slovensku obrat nielen politický, ale aj ekonomický: začala sa éra úspor. Aby Dzurindov kabinet mohol pokračovať v realizácii týchto - pre veľkú časť obyvateľstva nepríjemných opatrení - potreboval by však vykázať aj isté úspechy. Tie však zatiaľ nevidieť. Skôr naopak. Jednou z prekážok začatia rokovaní s EÚ bola za Mečiarovej éry aj svojvoľná, netransparentná forma privatizácie štátnych podnikov. Nová vláda zamýšľala i v tejto oblasti urobiť radikálny obrat, vyrába však pritom jednu trápnosť za druhou. Pesimisti už teraz vyslovujú obavy, že Slovensko si na helsinskom summite vypočuje slová chvály na adresu svojej novej zahraničnej politiky a pokroku v demokracii, samotný vstup však ohrozia hospodárske problémy. Po počiatočnej ležérnosti začínajú v Bratislave vyvolávať obavy aj nesúhlasné postoje Rakúska k prevádzkovaniu atómových elektrární v Jaslovských Bohuniciach a v Mochoviciach, uzatvára denník Die Presse.