Profesorovi práv na univerzite v Hamburgu Michaelovi Köhlerovi a novinárom z ľavicovo orientovaného denníka Tageszeitung v Berlíne sa nepáčilo, že od roku 1994 môže Spolková spravodajská služba (BND) odpočúvať telefonické rozhovory a zachytávať faxy do zahraničia a pokiaľ sa domnieva, že ide o trestnú činnosť, o svojich poznatkoch informovať políciu. Preto podali žalobu na Spolkový ústavný súd v Karlsruhe, ktorý mal odpočúvanie spravodajskou službou zakázať.
Od novelizácie zákona o Spolkovej spravodajskej službe v roku 1994 sa jej úlohy, tak ako v prípade spravodajských služieb Izraela a Spojených štátov, rozšírili. Zatiaľ čo v minulosti, predovšetkým v období studenej vojny, smela pôsobiť BND iba v zahraničí, mala teraz zasahovať aj do boja proti medzinárodnému terorizmu, praniu peňazí, pašovaniu drog a organizovanej kriminalite. Z desiatich miliónov spojení do zahraničia asi 1400 pracovníkov oddelenia technického prieskumu denne "vylovilo" asi 15-tisíc hovorov. Predovšetkým s krajinami, s ktorými mali bandy organizovanej kriminality najväčšie kontakty. "Jazykové stroje" odpočúvania BND boli nastavené tak, že pri odpočúvaní určitého slova sa automaticky zapli - keď sa napríklad objavilo slovo "sneh", ktoré v slangu pašerákov drog znamená kokaín alebo heroín. Automaticky sa odpočúvanie zapne, aj keď niektorý účastník v Nemecku vytočí telefónne číslo v zahraničí, o ktorom sa BND domnieva, že patrí členom zločineckého gangu. Nahrané rozhovory a zachytené faxy potom vyhodnocuje denne ďalších asi 800 pracovníkov spravodajskej služby.
Spolkový ústavný súd teraz rozhodol, že Spolková spravodajská služba je oprávnená odpočúvať, bude však treba urobiť niektoré zákonné zmeny. Napríklad v prípade, že objaví trestný čin, ktorý by bol podľa zákona trestaný menej než jedným rokom väzenia, nesmie súdy a políciu informovať. Obmedzené sú aj právomoci odpočúvania, pokiaľ ide o terorizmus a falšovanie peňazí. Tieto oblasti zločinu už neohrozujú bezpečnosť Nemecka, a preto o nich nemôže BND informovať ďalšie príslušné orgány. Do 1. júna 2001 musí nemecká vláda vypracovať nové smernice o odpočúvaní zo strany BND, v ktorých musí prihliadať na výhrady Spolkového ústavného súdu.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym
spolupracovníkom SME)