členstvo v OSN. Taiwanský prezident Li Teng-chuej vyhlásil, že vzťah oboch vlád je vzťahom jedného štátu k druhému a Peking explodoval. V skutočnosti Taiwan nikdy nedostane kreslo v OSN, lebo to Čína môže vetovať. Cieľom celej akcie preto mohla byť skôr snaha vyprovokovať komunistický režim, aby "vypenil" a uchýlil sa k vyhrážkam o útoku na Taiwan. To sa aj podarilo.
Hrozba Pekingu raketovým útokom proti ostrovu môže pomôcť Taiwanu dostať sa do programu raketového systému v juhovýchodnej Ázii TMD (Theatre Missile defence), o ktorom v súčasnosti uvažujú USA a Japonsko. Realizácia TMD by mala za cieľ v prvom rade zabrániť severnej Kórei vypáliť rakety s jadrovými hlavicami na Japonsko (Severokórejčania pokusne vypálili raketu ponad severné Japonsko v auguste minulého roku). Taiwan nemá vážny dôvod obávať sa severnej Kórey, ale Číny, ktorá má podľa Pentagonu 200 balistických rakier M-9 a M—11 namierených na Taiwan a navyše plánuje zvýšiť tento počet na 650 v priebehu niekoľkých rokov. Čína rakety do mora v blízkosti Taiwanu už vypálila v rámci vojenských cvičení v rokoch 1995 a 1996. Čínske rakety mali zastrašiť taiwanských voličov, ktorí mali v úmysle hlasovať za Demokratickú progresívnu stranu, podporujúcu nezávislosť, vo voľbách roku 1996.
Od roku 1949, keď sa Čankajškova porazená armáda uchýlila na Taiwan, až kým USA nenadviazali vzťahy s čínskou komunistickou vládou v roku 1972, mal režim jeho Kuomintangu neotrasiteľnú záruku bezpečnosti zo strany USA. Odvtedy Taiwan stratil svoje kreslo v OSN a uzavrel väčšinu veľvyslanectiev, no to mu bohato vynahradil fakt, že jeho 21 miliónov obyvateľov vytvorilo jedno z najprosperujúcejších ázijských hospodárstiev, ktoré prežilo aj krízu posledných dvoch rokov lepšie než ktorékoľvek iné. Štvrť storočia už aj Čína vychutnáva svoj vlastný hospodársky zázrak, hoci je dosť nevyrovnaný - a má šesťdesiatkrát toľko obyvateľov ako Taiwan. Ako vzrastá ekonomický význam Číny, zmenšuje sa počet krajín ochotných provokovať hnev Pekingu spoluprácou s Taiwanom.
Ako teda môže Taiwan obnoviť obranné vzťahy, na ktoré by Washington najradšej zabudol? Treba napríklad vystihnúť moment, keď sú vzťahy Washington - Peking pod bodom mrazu (kvôli bombardovaniu ambasády v Belehrade) a vyvolať krízu, ktorá by dohnala Peking k vysloveniu desivých vyhrážok proti Taiwanu. Potom sa spoľahnúť na svojich spojencov v americkom Kongrese, Pentagone a v obrannom priemysle, aby aj vás zahrnuli do iniciatívy TMD. To, o čo sa tu v skutočnosti ide, je vplyv vo Washingtone. "Možno by sme ani tak neboli schopní úspešne sa ubrániť raketám. … No USA by boli zaviazané prísť nám na pomoc," hovorí Čen-šen z Národného inštitútu medzinárodných vzťahov univerzity Čeng-či.
GWYNNE DYER, Londýn
(Autor je historik a publicista)