nia v Ázii bol obchodovaný na úrovni 121,10 JPY/1 USD. Euro voči jenu včera dokonca pokleslo na rekordne nízku úroveň 121,30 JPY/1 EUR.
Piatkové vyhlásenia, v ktorých Federálny rezervný systém odmietol pomôcť japonskej centrálnej banke v intervenciách v neprospech jenu, znamenalo posilnenie tlakov smerom k testovaniu podstatne nižších úrovní. Niektorí pozorovatelia však aj naďalej uvažujú o možnom budúcom koordinovanom postupe Fedu a Bank of Japan, a to predovšetkým vďaka neustávajúcemu tlaku Japonska, ktoré vyzýva na spoločný postup krajín G 7 pri stabilizácii vývoja výmenných kurzov.
Posilnenie tokijského akciového indexu Nikkei 225 bolo ďalším z faktorov, ktoré stoja za zhodnocovaním výmenného kurzu japonského jenu. Index posilnil o 284,28 bodu na hodnotu 18353 bodov, čo bola ďalšia z tohtoročných rekordných hodnôt. Akciové trhy dosahovali rekordné hodnoty, a to aj napriek tomu, že čínsky prezident Tiang Ce Min otvorene oznámil americkému prezidentovi Billovi Clintonovi, že nevylučuje použitie sily pri riešení problémovej situácie okolo Taiwanu.
Česká koruna počas včerajšieho dňa posilnila voči euru až na hodnotu 36,570 CZK/1 EUR a to po tom, ako počas rána bola ešte obchodovaná okolo úrovne 36,760 CZK/1 EUR. Možnosť vstupu českej centrálnej banky na trh istým spôsobom v uplynulých dňoch vplývala na náladu na trhu a česká koruna korigovala svoj vývoj. Údaje o vývoji maloobchodu na úrovni 3,2 % na ročnej báze boli v súlade s očakávaniami analytikov. Poľský zlotý podobne ako česká koruna pokračoval v miernom zhodnocovaní, keď už počas piatku prelomil hranicu 6,00 % od centrálnej parity v apreciačnej časti fluktuačného pásma. Počas pondelka zlotý dosiahol na hodnotu 6,20 % od centrálnej parity, a to vďaka neutíchajúcemu prílivu zahraničných investorov.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)