Skupina odporcov vládnuceho režimu na Kube ukončila v piatok večer 40-dňovú protestnú hladovku, pri ktorej odmietali tuhú stravu. Pri tejto príležitosti zopakovala svoju požiadavku prepustenia politických väzňov a oznámila vytvorenie spoločného opozičného frontu. Oscar Elias Biset, člen organizácie Fundacion Lawton, ktorá bojuje za ľudské práva a jeden zo štyroch čelných opozičných činiteľov, ktorí sa na hladovke zúčastnili, prehlásil, že opozičné skupiny na Kube sa chystajú spoločný front vytvoriť na septembrovej schôdzke. Táto organizácia bude podľa neho protestovať proti vláde Fidela Castra akciami občianskej neposlušnosti. Kubánska bezpečnosť proti účastníkom hladovkového protestu nezasiahla.
BAJKONUR V PREVÁDZKE
Raketa Zenit-2, ktorá do vesmíru vynesie rusko-ukrajinský výskumný satelit Okean-0, v sobotu po 11-dňovom odklade úspešne odštartovala z kazašského kozmodrómu Bajkonur. Výskumný satelit bude pomáhať vedcom monitorovať ľadom a vodou pokryté zemské póly. Zdržanie štartu spôsobil spor medzi Kazachstanom a Ruskom o využívaní kozmodrómu. Kazachstan pred týždňom pozastavil všetky štarty z Bajkonuru po incidente, pri ktorom krátko po štarte explodovala ruská raketa Proton-K a úlomky z nej sa roztrieštili po celom centrálnom Kazachstane. Zákaz štartov s výnimkou rakiet Proton bol zrušený 14. júla. V piatok večer z Bajkonuru úspešne odštartovala aj ruská zásobovacia loď Progress M-42, vezúca materiál na orbitálnu stanicu Mir. Moskva varovala, že Mir by sa mohol zraziť so Zemou, ak nosná raketa do nedele neodštartuje.
ZATKLI ČÍNSKEHO DISIDENTA
Čína v piatok formálne zadržala zakladateľa skupiny bojujúcej proti korupcii An Ťuna na základe obvinení z podvratnej činnosti. Informovalo o tom včera v Hongkongu Informačné centrum pre ľudské práva a demokratické hnutie v Číne. An Ťuna zadržali v jeho dome v meste Sin-jang v centrálnej Číne asi hodinu po pohrebe jeho matky. Polícia v nedeľu písomne informovala jeho rodinu, že An bol zadržaný a je obvinený z rozvracania štátnej bezpečnosti. An Ťun (41) minulý rok založil hnutie Corruption Watch. Hnutie bolo zakázané, no počet jeho členov v 12 provinciách narástol na 300. Prebujnená korupcia a zneužívanie moci sú v Číne najčastejšie kritizované.
BERISHA OPÄŤ V PARLAMENTE
Albánska opozičná Demokratická strana v sobotu hlasovala za ukončenie rok trvajúceho bojkotovania socialistami ovládaného parlamentu. Návrh na návrat do parlamentu bol prijatý takmer jednohlasne mimoriadnym zjazdom za účasti 1059 delegátov, ktorých zvolal vplyvný predseda strany a bývalý prezident Sali Berisha. "Splniť žiadosť vlády USA o návrat do parlamentu je minimom toho, čo by sme mohli urobiť po všetkom, čo urobili oni pre Albáncov," povedal Berisha v prejave svojim kolegom. Rozhodnutie demokratov prichádza po stiahnutí srbských jednotiek z Kosova a po 11 týždňov trvajúcom bombardovaní Juhoslávie. Stredopraví demokrati opustili zákonodarný zbor v júli minulého roku, keď bol Berisha v parlamentnej správe obvinený z nepokojov, ktoré zachvátili Albánsko v roku 1997. Ďalším dôvodom na bojkot práce parlamentu bol pokus o atentát na demokratického lídra Azema Hajdariho, ktorého zavraždili počas ďalšieho útoku v septembri minulého roku. (ČTK, TASR)