Neil Armstrong a skupina amerických vesmírnych hrdinov si v piatok znovu zaspomínali na historickú cestu vesmírnej lode Apollo 11 na Mesiac spred 30 rokov a vyzvali americké vesmírne centrum pripraviť cestu na Mars. Armstrong, prvý človek, ktorý vkročil na Mesiac, sa objavil v Kennedyho vesmírnom centre, odkiaľ 16. júla 1969 vypustili Apollo 11, spolu s ďalším členom posádky Apolla 11 Edwinom Aldrinom, členom posádky Apolla 7 Waltom Cunninghamom a veliteľom Apolla 17 Genom Cernanom, zatiaľ posledným človekom, čo vstúpil na Mesiac. Šesťdesiatosemročný bývalý kozmonaut povedal na tlačovej konferencii, že misia Apolla demonštrovala, že ľudstvo nie je naveky pripútané k svojej planéte. "Naše predstavy siahajú ešte ďalej a naše možnosti sú neobmedzené," vyhlásil Armstrong.
Dvadsiateho júla 1969 Armstrong a Aldrin vstúpili na povrch Mesiaca a strávili tam niekoľko hodín skúmaním a zbieraním hornín. Na mesačnom povrchu nechali aj tabuľku s krátkym nápisom s mierovým posolstvom.
Šedivejúci americkí účastníci cesty na Mesiac sa na stretnutí posťažovali na to, že americký vesmírny program upustil od svojich plánov na založenie kolónie na Mesiaci a cestu človeka na Mars. Armstrong, ktorého kritizovali za to, že nevyvíjal nátlak na americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), aby prenikal hlbšie do vesmíru od čias jeho historickej cesty, povedal, že cesta na Mars je jeho voľbou pre ďalší "veľký skok pre ľudstvo". Podľa jeho slov by sa mohla uskutočniť v priebehu 20 rokov, ak bude existovať politická vôľa a vôľa verejnosti. NASA a občianske združenia naplánovali štyri dni osláv 30. výročia letu na Mesiac, ktoré sa skončia zajtra, keď z vesmírneho centra pri príležitosti výročia Armstrongovej misie vyštartuje vesmírna loď Columbia na päťdňový let s cieľom vyniesť na obežnú dráhu röntgenový ďalekohľad. (TASR)