Palestínsky predák Jásir Arafat včera v Gaze vyjadril nádej, že k obnoveniu mierových rozhovorov s novým izraelským premiérom Ehudom Barakom dôjde ešte do konca júla. "Požiadal ma (E. Barak) počkať istý čas, kým cestuje… a potom začneme rokovania," uviedol J. Arafat po skončení schôdzky s tureckým prezidentom Süleymanom Demirelom. K zablokovaniu mierových rozhovorov došlo minulý rok po tom, ako bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu zmrazil dodržiavanie mierovej dohody z amerického Wye River. E. Barak, ktorý je v súčasnosti na návšteve Spojených štátov, prisľúbil dodržiavať tzv. dohodu za bezpečnosť z Wye, ale upozornil, že by sa súčasne malo rokovať o konečnom štatúte.
VATIKÁN SÚDI PRELÁTA
Vo Vatikáne sa včera začal proces so spoluautorom publikácie, ktorá vyčíta členom kúrie intrigánstvo, sprenevery a karierizmus a v ktorej sa hovorí o homosexuálnych vzťahoch v cirkevnom štáte. Obžalovaným je penzionovaný prelát monsignore Luigi Marinelli, ktorý sa podieľal na napísaní knihy Via col vento in Vaticano (Čo vietor odvial z Vatikánu). Pojednávanie sa začalo pred vatikánskym cirkevným súdom Sacra Rota Romana, ktorý obvykle rieši komplikované prípady rozvodov katolíckych manželstiev, za neprítomnosti obžalovaného.
UKRAJINA A RUSKO SA NEDOHODLI
Ruskému premiérovi Sergejovi Stepašinovi sa včera v Kyjeve nepodarilo dosiahnuť očakávanú dohodu o splatení ukrajinských dlhov za dodávky ruského plynu. Dlh Ukrajiny voči Rusku stále zatieňuje vzájomné vzťahy týchto dvoch krajín. Ukrajina tvrdí, že Moskve dlhuje asi jednu miliardu dolárov za dodávky plynu, Stepašin však trvá na sume 1,8 miliardy dolárov. Ruský premiér po rokovaní uviedol, že problémom nie je výška sumy, ale platobná neschopnosť Kyjeva. Ukrajina by mohla časť dlhu splatiť dodávkou priemyselného tovaru a služieb, ako aj poľnohospodárskej produkcie, dodal Stepašin. Ukrajina je najväčším odberateľom ruského plynu a Moskva je pripravená Kyjev zásobovať aj naďalej plynom a ropou, ak dostane časový plán splátok.
UNITA ZABÍJALA
Približne 50 osôb vrátene viacerých detí zavraždili v utorok tohto týždňa v priestoroch trhu angolskej dediny Sachitembo členovia povstaleckej organizácie Národný zväz pre úplnú nezávislosť Angoly (UNITA). Uviedli to angolské noviny Jornal de Angola. Druhé najväčšie mesto Angoly Huambo, v ktorého blízkosti došlo k násilnostiam, je od novembra 1998 pravidelným terčom leteckých útokov povstalcov z UNITA, vedených Jonasom Savimbim. Boje medzi prívržencami vlády prezidenta José Eduarda dos Santosa a rebelmi hnutia UNITA zachvátili väčšinu bývalej portugalskej kolónie po tom, čo tesne pred Vianocami nanovo vypukla občianska vojna.
(TASR, ČTK)
LÍBYA ZAPLATÍ ODŠKODNÉ
Líbyjské úrady dajú Francúzsku v najbližších hodinách k dispozícii viac ako 200 miliónov frankov určených na odškodnenie rodín obetí atentátu, spáchaného v roku 1989 na lietadlo DC 10 francúzskej spoločnosti UTA, pri ktorom prišlo o život 170 osôb. Oznámilo to francúzske ministerstvo zahraničných vecí. Stroj DC 10 vybuchol 19. septembra 1989 nad územím stredoafrického Nigeru. Parížsky súd odsúdil v marci tohto roku v ich neprítomnosti šesť líbyjských štátnych príslušníkov - vysokopostavených úradníkov, agentov tajnej služby a diplomatov - usvedčených z organizácie a realizácie tohto atentátu na doživotné väzenie.
(TASR, ČTK)