PRIŠTINA (ČTK) - Nadšeným potleskom a vyvolávaním slávy privítalo včera niekoľko tisíc kosovských Albáncov v centre Prištiny Ibrahima Rugovu, umierneného politického vodcu, ktorý sa vrátil po viac než dvojmesačnom exile v Taliansku. "Rugova, Rugova, prezident, prezident," či "Rugova - Kosovo" skandoval dav už hodinu pred jeho očakávaným príjazdom do sídla dočasnej správy OSN v centre Prištiny. Keď sa konečne objavil, prepukli ľudia v jasot a prelomili kordón britských príslušníkov KFOR. Prezident, ktorého zvolili vo voľbách nepovolených a neuznaných Belehradom, vystúpil z vozu s rukami vztýčenými nad hlavou. Prehodil pár slov smerom k tlačiacim sa kamerám a potom zmizol v budove, kde ho očakával šéf dočasnej správy OSN Sergio Vieira de Mello. Namiesto charakteristickej hodvábnej šatky okolo krku mal Rugova v tmavom obleku tmavočervenú kravatu. "Som veľmi rád, že môžem začať napomáhať demokracii," povedal Rugova v sídle OSN.
Po Rugovovom príchode včera na letisko v Prištine priletel Bernard Kouchner, zvláštny splnomocnenec generálneho tajomníka OSN, ktorý sa včera ujal svojej funkcie na čele dočasnej medzinárodnej správy Kosova. V jeden deň tak pricestovali do provincie dve osobnosti, ktoré sa budú v budúcich mesiacoch významne podieľať na formovaní jej budúcnosti. Prichádzajú v neľahkom okamihu - mesiac po zastavení leteckých úderov NATO sa Kosovo potáca v polovojnovom ovzduší bezprávia a neistoty. Nikto nečakal taký rýchly spontánny návrat státisícov albánskych utečencov, ktorý sa humanitárnym organizáciám vymkol z rúk. Podľa albánskej tlačovej agentúry ATA sa už do Kosova vrátilo viac ako 90 percent kosovských Albáncov, ktorí počas vojny utiekli do Albánska. Počas vojny v Kosove utieklo približne 800-tisíc Kosovčanov do Albánska, Macedónska a Čiernej Hory.
Privítanie, ktoré čakalo Rugovu v Prištine, síce dokazuje, že ešte stále má podporu, mnohí Albánci, najmä príslušníci Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) ho však kritizujú za jeho správanie sa počas posledných mesiacov. Rugova odišiel z Kosova počas leteckých útokov NATO a v apríli sa dokonca stretol s juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom. V tom čase vrcholil srbský teror, ktorý vyhnal státisíce kosovských Albáncov z domovov. Mnohí si myslia, že k spomínanému stretnutiu bol prinútený, podľa ostrých chlapcov z UCK však mal možno v úmysle kolaborovať. Utečenci tiež Rugovovi polohlasne vyčítajú, že bol v Taliansku namiesto toho, aby niesol ich osud v utečeneckých táboroch.