ila nedávno konzultačná spoločnosť KPMG svoju analýzu o "ekonomickej výkonnosti" hudobného priemyslu na Britských ostrovoch. A jej závery boli naozaj prekvapujúce.
Podľa analýzy KPMG je hudba tretím najvýnosnejším exportným artiklom pre Veľkú Britániu po pretekárskych automobiloch formuly 1 a whisky. Zatiaľ čo Briti kontrolujú až 85 % z globálneho trhu súťaží F 1 a 70 % trhu s whisky, v oblasti hudby im patrí 15-percentný podiel. Rečou čísel - pre britskú ekonomiku hudba priniesla v minulom roku príjmy vo výške asi 3,2 miliardy libier. Toto priemyselné odvetvie zamestnáva v ostrovnej Európe 130 000 obyvateľov. Na koncertoch britských hudobných hviezd návštevníci minuli v roku 1998 viac ako 630 mil. GBP. Hodnota nahraných diel presiahla 520 mil. GBP a len na kúpu hudobných nástrojov fanúšikovia hudby minuli približne 450 miliónov libier.
Je celkom pochopiteľné, že všetci, ktorých živobytie je akýmkoľvek spôsobom previazané so svetom hudby, vyvíjajú tlak na britskú vládu, aby zvýšila ochranu autorských práv hudobných diel najmä v súvislosti s čoraz intenzívnejším šírením hudobnej kultúry prostredníctvom celosvetovej počítačovej siete internet. Producenti sa obávajú najmä nástupu toľko spomínaných komprimovacích a dekomprimovacích technológií, schopných "zbaliť" skladbu do obyčajného súboru a poslať po sieti ďalej komukoľvek, kto je pripojený na internet.
MICHAL TURČAN