Bude mať skúsenosť z kosovskej krízy vplyv na budúce reformy OSN?
"Viem, že spôsob, akým sa vyvíjala kosovská kríza, priniesol mnoho otázok týkajúcich sa okamžitej a efektívnej reakcie Bezpečnostnej rady, jej schopnosti prijať v podobných krízových situáciách správne rozhodnutia namiesto toho, aby jej prácu blokovali vnútorné rozdelenia, a umožniť tak medzinárodnému spoločenstvu urýchlene konať. Dúfam, že spoločná skúsenosť ovplyvní aj prebiehajúci reformný proces, pričom by doň mohla dokonca vniesť novú dynamiku. Ak hovoríme o konfliktoch, boli by sme všetci veľmi radi, ak by sa im dalo skôr predchádzať, ako ich potom riešiť vysielaním mierových jednotiek. To však nie je vždy jednoduché. V niektorých málo prípadoch sa nám to podarilo, ale spravili sme to vždy potichu a diskrétne, takže sa podobné správy ani nedostali na stránky novín."
Počas prehliadky bratislavského Dómu sv. Martina ste videli aj sochu patróna mesta, ktorý rozťal svoj plášť a jeho polovicu dal chudákovi. Aké miesto má v programe OSN solidarita?
"Situácia, v ktorej existuje bok po boku extrémne bohatstvo a extrémna chudoba, nie je dlhodobo udržateľná. To je dôvod, prečo OSN kladie veľký dôraz na otázku ekonomického a sociálneho rozvoja. Myslím si, že otázka nerovnomerného rozdeľovania svetového bohatstva je celosvetová. Zvykneme hovoriť o bohatom severe a chudobnom juhu, ale každý sever má svoj juh a každý juh má svoj sever. Musíme sa snažiť o odstránenie týchto extrémnych rozdielov. Jedným z programov OSN, na ktorom pracujeme, je aj odstránenie chudoby. Nedá sa to však urobiť zo dňa na deň, vyžiada si to čas." JURAJ KITTLER