s najväčším počtom obetí sa taktiež odohrávalo v Afrike.
Prehľad konfliktov v Afrike:
Alžírsko - Islamskí fundamentalisti (hlavne GIA) a vládne vojská vedú medzi sebou boje od roku 1992, fundamentalisti pokračujú v masakrách civilistov. Konflikt si vyžiadal už približne 100-tisíc ľudských životov. V apríli zvolený nový prezident Abdelazíz Buteflika ponúkol islamským silám, ktoré nemajú na svedomí životy civilistov, dialóg.
Angola - Proces odzbrojovania na základe mierovej dohody z Lusaky z roku 1994 nebol úspešný, konflikt medzi povstaleckým Národným zväzom za úplnú nezávislosť Angoly (UNITA) a vládou sa opäť rozhorel v októbri minulého roka.
Kongo (bývalý Zair) - V konflikte medzi povstalcami a prezidentom Laurentom-Désiré Kabilom sa zúčastňujú viaceré susedné štáty. Prímerie uzavreté minulý týždeň povstalci nepodpísali.
Konžská republika - Angolou podporovaný štátny prevrat v roku 1997 si vyžiadal 10-tisíc obetí a prerástol do bojov jednotlivých frakcií.
Etiópia-Eritrea - Boje sa vedú o oblasť v blízkosti spoločných hraníc.
Sierra Leone - Povstalci a vláda podpísali mierovú dohodu o konflikte, ktorý trval od roku 1991, minulý týždeň.
Sudán - Konflikt medzi prevažne moslimským severom a kresťanským juhom sa traduje od polovice 80. rokov.
Burundi - Konflikt medzi tutsiovskou vládou a hutuovskými povstalcami si od roku 1993 vyžiadal okolo 150-tisíc ľudských životov.
Maroko - Povstalecký front Polisario bojuje s Marokom o kontrolu bývalej španielskej kolónie Západná Sahara.
Rwanda - Od genocídy a občianskej vojny v roku 1994 pokračuje etnicky motivované násilie medzi skupinami Tutsiov a Hutuov.
Somálsko - Krajina je rozdelená na sféry vplyvu jednotlivých znepriatelených klanov.
Uganda - Krajina podporuje povstalcov v Kongu a zároveň bojuje proti svojim vlastným povstaleckým skupinám, ktoré majú údajne v Kongu svoje základne. (ČTK, r)