"Átány 600 rokov nezažil takú spúšť ako za uplynulých 48 hodín," krúti hlavou starý učiteľ, ujo Feri, v jednej z dediniek Hevešskej župy zaplavenej po víkendových výdatných dažďoch, píše denník Magyr Hírlap. Pred župným domom viacerí pokyvujú hlavou na súhlas. Pred očami majú šokujúci obraz svojej dediny: ulice sú pod metrovou pokrývkou vody, len vyššie položené centrum sa dvíha ako ostrov zo špinavej, tmavosivej vodnej masy. V tejto bezpečnej oblasti v kultúrnom dome sa uchýlili tí, ktorí ostali bez strechy nad hlavou. Oproti z úradu miestnej samosprávy starosta Szabó Tibor riadi záchranné práce. Všetko sa začalo prietržou mračien v sobotu poobede. Fotograf maďarského denníka hovorí, že podobný obraz videl len v Zakarpatsku, keď sa tam minulý rok vyliala Tisza. Tam však voda aspoň rýchlo opadla. Obyvatelia obce sa nevedeli dohodnúť na tom, odkiaľ sa na nich voda valí. Niektorí si dokonca mysleli, že to naschvál na nich nasmerovali vodu z potoku Laskó, kde prelomili hrádzu, aby zachránili Füzesabony. Všetci sa však zhodli na tom, že nedostali dostatočnú pomoc. Dva dni sa snažili len sami, v pondelok poobede tu neboli ešte ani vojaci, ani civilná ochrana. "Sme tu ako na Titanicu. Znamenia S.O.S vysielame celkom zbytočne," hovorí sekretárka starostu. Na otázku, či boli aj nejaké obete, miestny lekár odpovedá: "My všetci sme obete." 300 ľudí muselo opustiť svoje domovy a mnohí z nich s nasadením vlastného života do poslednej chvíle zachraňovali, čo sa dalo.
Keď v utorok Átány navštívil premiér Viktor Orbán, očakávaná pomoc už dorazila. Sám sa mohol presvedčiť, ako experti v neobývateľných domoch odpájajú elektrinu a plyn. Odtiaľ pokračoval do Hevesvezekény, kde si na moste cez potok Hanyi obložený vrecami vypočul žiadosti miestnych obyvateľov o pomoc. "Maďarsko je dosť silné na to, aby ani jediný jeho občan neostal bez strechy nad hlavou," povedal Orbán. Na mimoriadne situácie vyčlenené peniaze však už takmer úplne pohltili predchádzajúce katastrofy - ostalo už len asi 200 miliónov forintov.
Doterajšia bilancia nie je radostná - šesť ľudí prišlo o život a 1692 museli vysťahovať z ich domov. Návaly vody boli bežné takmer v celom Maďarsku. Zaplavilo 150 hektárov pôdy, keď sa vysychajúce potoky a malé riečky celkom zbláznili a hľadali si nové korytá. Najvážnejšie sú postihnuté župy Nógrád, Zemplén, Szolnok a Békés. Škody sa odhadujú na niekoľko miliárd dolárov. Stovky domov stoja v ruinách a vlaková doprava na severe Maďarska je takmer ochromená.
(kl)