Trygve Lie - Tento nórsky diplomat sa stal prvým generálnym tajomníkom OSN. Valné zhromaždenie ho zvolilo do funkcie, ktorú vykonával od roku 1946 až do roku 1952, keď predčasne abdikoval. Posledné dva roky jeho práce ovplyvnilo negovanie jeho osoby zo strany Sovietskeho zväzu, ktorý mu nevedel zabudnúť, že vyslal do Kórey jednotky USA pod vlajkou OSN.
Dag Hammarskjöld - V rokoch 1952 až 1961 stál na čele svetovej organizácie Švéd Hammarskjöld. 17. septembra 1961 zahynul pri leteckom nešťastí na ceste z Konga do Rodézie. V lietadle spolu s ním zahynul aj slovenský diplomat Dr. Vladimír Fábry.
U-Thant - Po tragickom nešťastí, ktoré ochromilo fungovanie čela OSN, valné zhromaždenie zvolilo na prechodnú dobu nového generálneho tajomníka. Stal sa ním burmský diplomat a vysokoškolský pedagóg U-Thant. Už v novembri 1962 ho však zvolili na celé funkčné obdobie. V roku 1966 valné zhromaždenie ešte raz predĺžilo (ďalšie riadne obdobie) mandát U-Thanta. Ten však z funkcie predčasne abdikoval po smrti svojho syna.
Kurt Waldheim - Na základe ustálených pravidiel malo patriť miesto ďalšieho generálneho tajomníka africkej skupine štátov. Tie sa však nevedeli dohodnúť na jednotnom kandidátovi, a preto nastúpil zástupca západoeurópskej skupiny. Kurt Waldheim si svoju i tak neľahkú situáciu v čase zúriacej studenej vojny skomplikoval sám. Počas celého pôsobenia na čele OSN - generálnym tajomníkom bol dve funkčné obdobia - sa za ním tiahol prízrak jeho nacistickej minulosti.
Javier Perez de Cuellar - Tento peruánsky skúsený a uznávaný diplomat priviedol organizáciu na koniec studenej vojny. Počas svojich dvoch funkčných období (1981 - 1992) sa venoval najmä politickej dekolonizácii a univerzalite ľudských práv.
Butrus Butrus-Ghálí - Egyptský diplomat na čele OSN bol výsledkom konečného zjednotenia afrických štátov. Pozornosť venoval najmä otázkam odzbrojenia a mierového riešenia problémov. Butrus-Ghálí musel čeliť aj kritike narastajúceho aparátu sekretariátu OSN a s tým spojeným zvyšovaním nákladov na fungovanie organizácie.
Kofi Annan - Nespokojnosť s Butrusom-Ghálím prejavovali najmä Spojené štáty, ktorým sa aj zásluhou Madeleine Albrightovej, v tom čase predstaviteľky USA pri OSN, podarilo presadiť na post generálenho tajomníka ghanského dlhoročného diplomata Kofiho Annana.
(kos)