Dvaja srbskí utečenci sa v kosovskej metropole Priština stali obeťou únosu. Ako včera informoval hovorca Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) Ron Redmond, incident sa odohral v pondelok. Dvoch mužov - bosnianskeho Srba a muža z chorvátskej Krajiny - uniesli piati páchatelia z hotela, kde boli ubytovaní. Podľa svedkov únoscovia boli oblečení v čiernom a mali vysielačky. Redmond uviedol, že hotel v centre Prištiny je jedným zo 130 miest používaných v Kosove ako ubytovacie strediská pre krajinských Srbov. Hovorca udalosť označil za veľmi znepokojujúcu, keďže išlo o utečencov "v každom zmysle tohto slova".
ARKAN SA CHCEL DOBROVOĽNE VZDAŤ
Vodca srbských polovojenských milícií Željko Raznatovič, známy ako Arkan, ktorý je obviňovaný zo spáchania vojnových zločinov, sa koncom júna údajne chcel dobrovoľne vydať belgickým úradom. S odvolaním sa na bruselské justičné zdroje to oznámila agentúra "online news agency". Hovorca bruselskej štátnej prokuratúry Jos Colpin údajne na Arkanovu ponuku z 25. júna odpovedal slovami: "Ak sa zveríte do našich rúk, tak vás posadíme za mreže a potom pravdepodobne vydáme medzinárodnej justícii." Odvtedy sa Arkan, ktorý pravdepodobne chcel Západu navrhnúť nejaký "obchod", u bruselskej justície neohlásil.
POŽIARE NA SIBÍRI
Ruské úrady včera vyhlásili výnimočný stav v Krasnojarskom kraji, kde nevídané požiare zničili už približne 54 000 hektárov tajgy. Požiarnici lokalizovali dovedna 640 ohnísk, pričom rozsah spáleného porastu je až desaťkrát väčší ako v minulom roku. Rusko už dva mesiace sužuje vlna horúčav. Od začiatku júna sa v jazerách a riekach okolo ruskej metropoly utopili desiatky Moskovčanov hľadajúcich únik pred neznesiteľným teplom.
RAKÚSKO MÁ BEZJADROVÝ ŠTATÚT
Rakúsko včera formálne zakotvilo do svojej ústavy bezjadrový štatút uplatňovaný prakticky už dve desaťročia. Návrh zákazu atómových elektrární a nukleárnych zbraní na území alpskej republiky podporili v parlamente poslanci všetkých politických strán vlády i opozície. Viedeň sa fakticky odklonila od jadrovej energetiky po roku 1978, keď Rakúšania v plebiscite rozhodli, že ich krajina nebude na výrobu elektriny atómové zdroje využívať. Rakúsko tradične kritizuje jadrové elektrárne sovietskeho typu v susedných krajinách strednej a východnej Európy, ktoré považuje za technicky a bezpečnostne nedokonalé. Vláda minulý týždeň schválila svoj akčný plán na ochranu proti "nebezpečným" jadrovým elektrárňam v krajinách usilujúcich sa o členstvo v Európskej únii. Dôležitou súčasťou sú aj výhrady proti slovenskej elektrárni Jaslovské Bohunice.
TAIWAN VYZÝVA NA DIALÓG
Taiwanská vláda včera vyzvala Peking, aby akceptoval odstúpenie Tchaj-peja od politiky "jednej Číny". Určite sa pokúsime využiť každý spôsob na vysvetlenie našich konštruktívnych zámerov, uviedol vysokopostavený taiwanský predstaviteľ Lin Čchong-pin, podľa ktorého "riešenie rozdielnych názorov vojnou nezapadá do správania národov po skončení studenej vojny". Ako uviedol Lin, Taiwan chce presvedčiť Peking, aby na ostrov vyslal svojho hlavného vyjednávača, pretože teraz je rad na Číne, aby prelomila zablokované rokovania.
(TASR)