Kritickú bilanciu o globalizácii priniesol Program OSN pre rozvoj (UNDP) vo výročnej správe s názvom Svetová správa o ľudskom rozvoji. V správe, v ktorej autori chceli dať globalizácii "ľudskú tvár", sa však konštatuje nerovný charakter ekonomického rastu a poukazuje sa v nej na rastúcu chudobu rozvojových krajín vo svetovej ekonomike. V nej dominujú informačné technológie, uvádza vo včerajšom čísle denník Le Monde.
Autori vo Svetovej správe o ľudskom rozvoji konštatovali, že svet je čoraz prosperujúcejší a napomáha čoraz väčšiu integráciu a "novú éru interakcií" medzi krajinami. Avšak mnohé krajiny majú len malý podiel na svetovej ekonomike, v ktorej čoraz dominantnejšie postavenie nadobúda prístup k vedomostiam a výmena informácií a čoraz menší význam vlastnenie prírodných bohatstiev. Uvedené konštatovanie je hlavné posolstvo vo výročnej správe UNDP, konštatuje denník.
Pre miliardy ľudí ostávajú hranice stále nepriepustné, a to v čase, keď v iných krajinách sa priestor a čas zmazávajú a hranice sa rušia, zdôrazňuje sa v správe UNDP. V roku 1996 na 100 obyvateľov Kambodže pripadal necelý jeden telefón, kým v Monaku je telefónom vybavených 99 percent obyvateľov.
Nové nástroje globalizácie - numerické siete, satelity, svetová počítačová sieť internet, optické vlákna, mobilné telefóny - poskytujú nové možnosti. Vznikajú nové kybernetické spoločenstvá, v ktorých sa dáva podnet na diskusie a možno na ne rýchle reagovať. K slovu sa dostávajú aj tí, čo boli inak na medzinárodnej scéne odsunutí a mlčali, konštatuje sa v správe.
Veľký pokrok sa dosiahol po výraznom znížení cien komunikácií. Obrovské zisky za produktivitu umožnili, aby sa informačné technológie stali jedným zo základných motorov rozvoja. "Keby sa produktivita automobilového priemyslu rozvíjala rovnako rýchlo ako informačných technológií, dnes by nové auto stálo tri doláre." Avšak pokrok spojený s prebiehajúcim vývojom technológií nie je medzi krajinami rozdelený rovnako. Hranice "zeme internetu" zhruba zodpovedajú hraniciam najbohatších krajín, inak povedané, 29 členským krajinám Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), uvádza denník. Krajiny OECD, v ktorých žije 19 percent svetovej populácie, majú 91 percent všetkých užívateľov internetu.
UNDP navrhuje, aby sa zaviedla určitá daň na siete a získané prostriedky sa použili tak, aby sa informačná revolúcia dala do služieb aj najchudobnejších krajín, uzatvára Le Monde.
(TASR)