BRUSEL (TASR) - Úradujúci komisár Európskej únie (EÚ) pre zahraničné vzťahy Hans van den Broek na včerajšom stretnutí so slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom v Bruseli vyjadril nádej, že rokovania o vstupe SR do EÚ sa otvoria už na začiatku roku 2000. Odchádzajúci komisár EÚ verí, že októbrová správa o pokroku SR v príprave na členstvo v únii Slovensku umožní zaradiť sa medzi krajiny rokujúce o vstupe. V odchádzajúcej Európskej komisii (EK) podľa neho panuje presvedčenie, že tie očakávania, ktoré sa na Slovensko kládli po minuloročných parlamentných voľbách, sa naplnia. Aj prezident Schuster je presvedčený, že októbrová správa EK vyznie pre Slovensko veľmi pozitívne a SR bude môcť byť preradená do prvej skupiny kandidátskych krajín. Komisár van den Broek zdôraznil dôležitosť súbežného vstupu SR a ČR do EÚ. "Prezidentovi som povedal, že Slováci by mali urobiť všetko pre to, aby do únie vstúpili v rovnakom čase ako Česká republika," uviedol van den Broek pre TASR. Má to podľa neho veľký význam pre obe republiky - a to nielen z hľadiska existujúcej colnej únie medzi ČR a SR.
Úradujúci komisár privítal prijatie zákona o používaní jazykov národnostných menšín slovenským parlamentom. Hoci zatiaľ nemal možnosť si ho preštudovať a čaká na komentár zo strany vysokého komisára Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Maxa van der Stoela, neváhal označiť túto udalosť za obrovský krok vpred v inštitučnom posilňovaní rešpektovania práv národnostných menšín. Na otázku TASR, aký význam prikladá EK faktu, že za prijatý zákon nehlasovali poslanci Strany maďarskej koalície, van den Broek povedal, že je normálne, ak predstavitelia národnostných menšín požadujú v tejto oblasti maximum. V skutočnosti je však potrebné nájsť potrebnú rovnováhu medzi tým, čo sú legitímne požiadavky národnostných menšín, a tým, čo je akceptovateľné pre väčšinu.
Slovenský prezident konštatoval, že prijatím tohto zákona SR splnila aj zostávajúce politické kritérium.
Obaja predstavitelia sa dotkli aj problému hromadného odchodu slovenských Rómov do Fínska. Komisár s potešením prijal informáciu prezidenta SR o jeho snahe koordinovať riešenie tejto otázky s Českou republikou. R. Schuster poznamenal, že SR má v tejto oblasti viac skúseností a ČR má vo vzťahu k EÚ lepšiu pozíciu. Van den Broek vyjadril presvedčenie, že tento problém sa bude riešiť v súlade s európskymi normami.