Počas posledných dvoch dní zverejnené nemecké ekonomické fundamenty veľmi nepomohli sile výmenného kurzu eura, ktoré opäť s kotáciami na úrovni okolo 1,0108 USD/EUR atakovalo históriu svojich minimálnych hladín voči americkému doláru. Objem nemeckého maloobchodného predaja poklesol v máji o 2,8 %, čím vlastne nadviazal na pád aprílových hodnôt. Optimisticky to nevyzerá ani s ďalším euroindikátorom - talianskou priemyselnou produkciou, ktorej zverejnenie je avizované na štvrtok. Euro našlo akú-takú podporu vo výzvach amerického ministra financií Lawrenca Summersa o potrebe aktívnejšej úlohy zo strany hospodárskych politík krajín eurozóny vo zvyšovaní domáceho dopytu a ekonomického rastu. Začiatok amerického obchodovania na devízovom trhu však znamenal obrat a doteraz suverénny dolár postupne oslabil voči euru na úroveň 1,0196 USD/EUR. Podľa mienky spotových dílerov sa pod rast kurzu eura podpísal nákup euromeny zo strany Európskej centrálnej banky z bližšie nešpecifikovaných komerčných dôvodov, ako aj znepokojujúce správy o možnosti ďalšej krízy na tzv. emerging markets (trhoch transformujúcich sa ekonomík).
Na európskom trhu sa kurz dolára voči jenu pohyboval počas pokojného obchodovania v úzkom pásme od 122 do 122,30 JPY/USD, keď na trhu bolo ešte stále cítiť opatrnosť v otázke intervencie Bank of Japan (BoJ, japonskej centrálnej banky) zameranej proti posilneniu kurzu jenu. Japonský minister financií Kiichi Miyazawa vyhlásil, že neexistujú presne stanovené úrovne výmenných kurzov, na ktorých bude BoJ intervenovať. Až obchodovanie na americkom trhu výrazne posunulo kotácie na tejto parite na 121,5 jenu za dolár. Silnou podporou pre jen zostávajú úrovne 121, resp. 120,8 JPY/USD.
Zverejnenie májových hodnôt britskej inflácie, ktorá mierne vzrástla o 0,1 % na 2,2 %, posunulo kotácie libry voči doláru pod úroveň 1,555 USD/GBP. Aj napriek júnovému nárastu ostáva inflácia naďalej na najnižšej úrovni za posledných šesť rokov, čo privítal aj britský dlhopisový trh nárastom cien štátnych bondov. Podľa vyjadrení viacerých ekonómov je inflácia na Britských ostrovoch pod 2,5-percentnou úrovňou monetárneho cieľa Bank of England, čo ponecháva stále otvorené dvere znižovaniu úrokových sadzieb, ku ktorému by mohlo dôjsť na zasadnutí Výboru pre menovú politiku v auguste tohto roku.
MARTIN ĎURIANČIK
(Autor je analytikom Tatra Asset Management)