Česká novinárska obec je pod neustálym tlakom politikov. Potom, ako premiér Miloš Zeman niekoľkokrát hrubo slovne zaútočil na celý novinársky stav, sa minulý týždeň dostal v parlamente do druhého čítania kontroverzný tlačový zákon. Všetci novinári, ale aj široká odborná verejnosť ho považujú za absolútne nevyhovujúci a v niektorých častiach až absurdný. Dokonca natoľko, že môže vo svojom dôsledku zásadným spôsobom obmedziť slobodu slova.
Zákon má podporu vládnucej sociálnej demokracie, komunistov a do druhého čítania sa dostal aj vďaka nečakanej podpore troch poslancov z Klausovej ODS. Aj známy "priateľ" novinárov, predseda parlamentu a šéf ODS Václav Klaus na tento postup svojich poslancov reagoval podráždene a konštatoval, že žiadny - a už vôbec nie práve diskutovaný - zákon o médiách nemôže priniesť nič dobré.
"O médiách a novinároch si môžeme myslieť svoje, ale toto nie je oblasť, ktorá vyžaduje zákon," tvrdí Klaus. Jeho "opozičný partner" premiér Miloš Zeman je naopak presvedčený, že slušná spoločnosť a slušní ľudia, ktorí sa stávajú terčom neoprávnenej kritiky médií, majú a musia mať právo na obranu. "Premiér a jeho spojenci v prípade tohto zákona si liečia svoj komplex z neschopnosti komunikovať s médiami. Samozrejme, aj medzi novinármi sa nájdu nie príliš veľkí profesionáli, ale to nie je podstata problému. Podstata je v tom, že tento zákon vytvorí absurdné prostredie, ktoré bude spočiatku všetkým na smiech - ten nás však veľmi rýchlo prejde", myslí si Milan Kruml z denníka MF DNES.
Najviac diskutovanou pasážou zákona je takzvané "právo na odpoveď", ktoré zákon prisudzuje všetkým, ktorí sa budú cítiť akýmkoľvek spôsobom médiami poškodení, urazení, zneuctení, alebo krivo obvinení. Právo na odpoveď uloží všetkým masmédiám, ktoré sa takéhoto poškodenia dotyčnej osoby dopustia, povinnosť odvysielať, alebo publikovať odpoveď v plnom znení a rozsahu bez úprav. "Poškodenému" pritom stačí iba "pocit" poškodenia, nemusí nič súdne dokazovať.
Nielen novinári tvrdia, že ak by došlo k prijatiu takéhoto zákona, noviny, alebo televízne obrazovky a rozhlasové vlny by sa zakrátko mohli zahltiť reakciami dotknutných osôb. Viaceré médiá sa začínajú brániť už teraz. Česká televízia napríklad nedávno namiesto tradičnej aktuálnej reportáže "Tady a teď" vysielanej po hlavnej spravodajskej relácii uviedla svojský dokument, kde moderátor Jiří Janeček deväť minút čítal list premiérovho poradcu Miloslava Šloufa, kde Šlouf reagoval na reportáže venované jeho podnikateľským aktivitám. "Vážený diváci, asi takto by vyzerali naše správy v prípade platnosti toho zákona. Bola to nuda, že?" povedal na záver "reportáže" moderátor Janeček. Niektoré denníky zase uvažujú o vydaní špeciálneho čísla, ktoré bude zostavené z reakcií čitateľov - teda aj politikov. Väčšina sa pritom zhoduje s tvrdením Milana Krumla, že ako humor to síce bude dobré, ale pokiaľ by zákon skutočne platil, nakoniec by sa nesmial nikto. KAROL WOLF
(Autor je redaktorom MF DNES)