MARIÁN MESIARIK (SOP): "Áno. Zákon sa rodil veľmi ťažko a verím, že je to kompromis. Som si vedomý, že nie všetci budú spokojní, ale je to dobrý signál aj do sveta. Ak ho budeme uplatňovať rozumne, budú spokojné aj menšiny. Tento zákon ani v najmenšom náznaku neznehodnocuje štátny slovenský jazyk, ale upravuje konečne po dlhom čase používanie jazykov národnostných menšín."
ÁRPÁD DUKA-ZÓLYOMI (SMK): "Nie je to kompromis, lebo to, že my sme nepodporili zákon a v konečnom hlasovaní sme boli proti, jasne odzrkadľuje, že nevznikol zákon vyhovujúci požiadavkám národnostných menšín. Ide skôr o zákon vyhovujúci jednej strane. Je nedokončený a neúplný. Nie sme s ním spokojní."
JOZEF PROKEŠ (SNS): "Nie. Tento zákon bude jeden z dôvodov, aj keď ho nikto nespomenul, prečo bude SR odsúvaná z ďalšieho integračného procesu v EÚ. Nikto v EÚ takýto zákon nemá a ani ho nechce. Samozrejme, že nebudú chcieť prijať krajinu, kde takýto zákon platí. Lebo potom by sa ho domáhali menšiny aj v ostatných krajinách EÚ. Obávam sa, že je to cesta, ktorú SR nastúpila smerom do Kosova. Je to veľký krok k dezintegrácii územia Slovenska."
ĽUBOMÍR HARACH (DU): "Áno. Každý zákon je politickým kompromisom. Zakladá pre menšiny východiská pre používanie materinského jazyka. Viem si osobne predstaviť, že obrady, ktoré majú výsostne občiansky charakter, by sa pokojne mohli robiť predsa v jazyku toho človeka, pre ktorého obrad je. To si myslím, že by sa malo v budúcnosti v zákone vylepšiť."
IVAN GAŠPAROVIČ (HZDS): "Nie je to kompromis. Je skôr na zamyslenie, čo dokázali slovenskí poslanci pre to, aby sa južné územie SR stalo pre obyvateľov nepríjemným a veľmi ťažko zvládnuteľným v priestore, kde sa už slovensky nebude dať rozprávať."
GYULA BÁRDOS (SMK): "Toto riešenie nie je dobré a dobrá nie je ani metóda, akou sa prijala právna norma. Som sklamaný. Myslel som, že sa nám podarí nájsť spoločného menovateľa a prijať návrh, ktorý môžu podporiť aj poslanci SMK. Žiaľ, nestalo sa a naša námaha bola zbytočná. Ani jeden pozmeňovací návrh nebol prijatý a ešte aj z predkladaného návrhu bolo niečo vyňaté."
VLADIMÍR PALKO (KDH): "Pri hlasovaní o návrhu D. Slobodníka došlo k nezrovnalosti, ktorá vytvorila istú psychologickú bariéru."
(sp, rf)