Vrcholom sezóny vodných slalomárov budú majstrovstvá sveta v Barcelone, ktoré sa pôjdu začiatkom septembra v olympijskom kanáli Seu d Urgell. Tento šampionát bude mať dvojnásobný význam, lebo je zároveň jedinou kvalifikáciou na budúcoročné olympijské hry v Sydney, na ktorých by ste mali obhajovať zlato z Atlanty. Ako bude vyzerať vaša príprava?
"Až do 21. júla trénujeme na domácej vode, potom odchádzame na desaťdňové sústredenie do Španielska, kde sa budeme pripravovať práve na vode v Seu d Urgell. Potom nasledujú dvoje preteky Svetového pohára - v Čunove pri Bratislave a v nemeckom Augsburgu."
Predchádzajúce dve podujatia Svetového pohára v slovinskom Tacene, vám veľmi nevyšli. Smola alebo objektívne chyby?
"Naozaj som pokazil oboje. Urobil som chyby, ale mal som aj smolu."
Na druhých pretekoch v Tacene ste zápasili s dilemou okolo pádla. Holandské alebo české, už ste sa rozhodli?
"Sčasti, ale na sto percent ešte nie. Do sústredenia v Španielsku a ďalších pretekov Svetového pohára bude všetko v poriadku. Rozhodol som sa, že holandské pádlo vymením za české. Má to výhodu v tom, že výrobca je bližšie a komunikácia s ním je jazykovo zrozumiteľnejšie. A hlavne je kvalitnejšie. Výrobcom je Galasport Sušice."
Používa ho aj váš veľký rival Lukáš Pollert z Prahy, ktorý vyhral olympijské hry v Barcelone 1992.
"Áno."
V Barcelonskej kvalifikácii na Sydney nastupujete v role obhajcu prvenstva, čo automaticky znamená zvýšený psychický tlak.
"Iste, ale ten je súčasťou každého športového súťaženia. Verím, že v Barcelone si vybojujú postup do Sydney dve slovenské lode, čo je maximálna kvóta pre jednu krajinu. Celkove postúpi z Barcelony pätnásť lodí, ku ktorým pribudne ďalších päť podľa teritoriálneho kľúča."
Postaví Slovensko na šampionáte v Barcelone aj hliadku?
"Určite, v zložení Juraj Minčík, Dušan Ovčarík a ja."
V Barcelone ste triumfovali aj vo finále vlaňajšieho Svetového pohára. Znamená to, že vám kanál sedí?
"Boli sme tam aj na tohtoročnom jarnom sústredení. Jazdí sa mi tam dobre, ale taký pocit som mal aj v Tacene, kde to nevyšlo. Radšej som vo vyhláseniach zdržanlivejší, lebo každé preteky sú iné."
Konkurencia?
"Nič nové, zloženie a výkonnosť sa nezmenili."
Pri vašom senzačnom prvom olympijskom zlate v histórii samostatného Slovenska ste mali v Atlante 1992 iba sedemnásť. V Sydney budete o štyri roky starší. V čom ste sa najviac zmenili pretekársky?
"Odjazdil som viac pretekov, malo by sa to prejaviť najmä v skúsenostiach. Od Atlanty som však na tom o niečo lepšie aj fyzicky."
Kanál v Sydney ste si ešte nevyskúšali, stihnete to do olympijských hier?
"Máme tam plánované sústredenie po finále tohtoročného Svetového pohára."
Vaším obľúbeným doplnkovým športom je aj tenis. Zo svetových hráčov vám imponuje čerstvý víťaz Wimbledonu Američan Pete Sampras. V denníku Šport prebleskla správa, že váš manažér Richard Galovič, ktorý je zároveň kondičným trénerom Karola Kučeru, požiadal spolu s Kučerom vo Wimbledone samotného Samprasa, aby im poskytol autogram s venovaním pre vás. Sampras sa zaujímal, o akého olympijského víťaza ide, a po chvíli priniesol vlastné tenisky s podpisom. Doručili vám už tento originálny darček?
"(Smiech) Fíha, počujem to prvýkrát, musím sa na to Richarda spýtať."
VOJTECH JURKOVIČ