Stavebným čatám sa už podarilo odstrániť väčšinu ruín. Na miesto tragédie na Manhattane prúdi stále viac zvedavých turistov. Je ich dokonca toľko, že radnica nechala pre nich postaviť vyhliadkovú plošinu.
Na trosky dvojičiek sa denne prichádza pozrieť zhruba 5000 zvedavcov. Od deviatej ráno do ôsmej večer má každý z návštevníkov na prehliadku rumoviska 30 minút. Lístky na vyhliadkovú plošinu sú zadarmo a zaviedla ich newyorská radnica kvôli davom turistov, ktorí pri pokusoch dostať sa do blízkosti ruín WTC často blokovali okolité ulica a brzdili likvidačné práce.
Na plošine si podľa radnice môžu ľudia pripomenúť obete útoku a lepšie sa tak s týmto nešťastím vyrovnať. Rovnaký názor majú aj niektorí návštevníci. "Je to skutočne dosť emocionálny zážitok. Cítim hlboký zármutok," priznáva jeden z turistov.
Pohľad z plošiny je skutočne zvláštny. Pod divákom sa hrabú v zemi rýpadlá a vedľa ľudia buď plačú, alebo v šoku nedokážu prehovoriť ani slovo. Nájdu sa však aj takí turisti, ktorí sa na pozadí ruín fotografujú na pamiatku s úsmevom na tvári. Mnohým Newyorčanom sa preto táto turistika nezdá byť práve najvhodnejším spôsobom, ako si pripomenúť pamiatku obetí teroristického útoku.
Na newyorských rozhlasových vlnách prebieha preto ostrá etická diskusia o plošine. Medzi odporcov vyhliadky patrí aj Mariana Fontanová, predsedníčka jedného zo združení vdov a obetí septembrového útoku.
"Je tam nápis Prosíme, nefotografujte, ale vždy, keď tam prídem, niekto buď fotí, alebo si toto miesto nakrúca na video. Mne to vadí, pretože stavbári alebo záchranári môžu práve odvážať pozostatky niektorej z obetí, niekoho, koho jeho príbuzní milovali, a cudzí ľudia si to nahrajú na video. To jednoducho nie je v poriadku," uviedla Mariana Fontanová, ktorej manžel - požiarnik - 11. septembra v troskách zahynul.
Plošina vadí aj miestnym obyvateľom. Jenice Kehailanová sa na Svetové obchodné centrum pozerala z okna svojho bytu desať rokov a davy návštevníkov je vraj teraz narúšajú súkromie.
"Správajú sa ako v cirkuse. Niektorí u nás zvonili a pýtali sa, či sa na trosky môžu pozrieť z nášho bytu. Je to nechutné. Toto predsa nie je žiadna atrakcia pre turistov. Bola to tragédia, ale ľudia sa podľa toho nesprávajú."
V New Yorku všadeprítomní pouliční predavači ponúkajú návštevníkom plošiny suveníry. Čiapky a šály s emblémom veží a fotografie s rúcajúcimi sa mrakodrapmi. Keď radnica v New Yorku plánovala pomoc miestnym drobným podnikateľom, na tento druh podnikania asi nemyslela, a tak svoje plány na tri ďalšie plošiny teraz prehodnocuje.