Sliepky majú rovnaké zvieracie práva ako ostatné zvieratá. Vo veľkochovoch preto musia mať dostatočne veľké kurníky. Viac priestoru nemeckým sliepkam zabezpečil Spolkový ústavný súd, ktorý rozhodol, že "životný priestor" nosnice vo veľkovýkrmni musí byť veľký asi 690 štvorcových centimetrov, teda ešte o 90 štvorcových centimetrov viac, ako bude od roku 2003 požadovať Európska únia. Senát ústavného súdu, ktorému predsedá Jutta Limbachová, tak dal za pravdu ministerke poľnohospodárstva Severného Porýnia-Vestfálska, členke Strany zelených, Bärbel Hohnovej. Tá v mene svojej zemskej vlády požadovala zrušenie zákona o veľkovýkrmniach sliepok z roku 1987 - a vyhrala. Dokonca spolkový minister poľnohospodárstva Karl-Heinz Funke, ktorý zastupoval na súde v Karlsruhe žalovanú spolkovú vládu, sa nad rozsudkom radoval, aj keď hneď upokojil rozčúlených majiteľov veľkovýkrmní, že súdom stanovené rozmery musí mať každá sliepka až v roku 2012. Do tohto času budú žiť sliepky po starom, nové veľkovýkrmne sa však musia riadiť už požiadavkami Spolkového ústavného súdu.
Rozhodnutie súdu rozčarovalo, samozrejme, najmä veľkochovateľov. Karl Kliem v súčasnosti hospodári v hesenskom Koppenheime na 110 hektároch poľnohospodárskej pôdy. Od roku 1955 predáva svoje poľnohospodárske produkty vo vlastnej predajni. Už dva roky tam predáva tiež vajcia z vlastnej veľkovýkrmne sliepok. Každá z jeho 19 000 sliepok však "žije" na zhruba 500 štvorcových centimetroch. Je to asi toľko, ako tri štvrtiny hárku papiera A4. "Dodržiavanie nových predpisov znamená, že vyprodukujeme asi o pätinu vajec menej," vysvetľuje Kliem. "Aby sme dodržali dodávateľské zmluvy, budeme musieť zvyšok vajec dokúpiť od zahraničných dodávateľov, prevažne v Holandsku." Ďalej dodáva, že väčšina majiteľov veľkovýkrmní sa už pred niekoľkými rokmi presťahovala do zahraničia, kde majú lepšie a výhodnejšie podmienky a teraz ich bude musieť so synom nasledovať aj on.
Rozsudok Spolkového ústavného súdu bude mať čoskoro dosah tiež na spotrebiteľov. V spolkovej republike totiž 80 percent obyvateľov kupuje lacné vajcia z veľkovýkrmní. V Bruseli už vypočítali, že pokiaľ ich majitelia rozšíria priestor pre sliepky - a to skôr či neskôr musia - potom sa zvýšia ceny vajec o 15 až 20 percent. Neprekvapuje teda, že v bleskovej ankete, ktorú usporiadala rozhlasová stanica NDR 1 z Hannoveru, 70 percent účastníkov vyslovilo pochybnosti o správnosti súdneho rozhodnutia. Naproti tomu však už ochrancovia prírody pripravujú žalobu proti chovateľom moriek a ošípaných. Aj im má totiž Spolkový ústavný súd zaistiť "dôstojný život zvierat produkujúcich potraviny".
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)