y sa dostanú na okraj pozornosti EÚ, čím sa výrazne spomalí aj ich integračný proces.
Sú tieto obavy obyvateľov strednej Európy opodstatnené?
"Povedal by som, že kríza na Balkáne dáva rozširovaciemu procesu väčšiu dynamiku. Mojím absolútnym presvedčením je, že už v najbližších mesiacoch sa ľudia budú snažiť vyvodiť z nej isté závery. Výsledkom bude, že rozširovací proces musí byť čo možno najviac urchýchlený. Som o tom absolútne presvedčený.
Môžem vás upozorniť na fakt, že keď sa v Berlíne hovorilo o Agende 2000, vznikla veľká diskusia okolo štrukturálnych fondov poľnohospodárskej politiky, ktorá trvala celú noc. Ale najväčší finančný balík - 80 miliárd eúr - určený na rozširovací proces, nikto nespochybnil a bol jednohlasne prijatý. Pätnástka tak dala jasný signál, že ak sa aj vyskytnú akékoľvek ‘domáce‘ problémy, musíme čo najrýchlešie postupovať s rozširovaním.
Berlínsky summit, ale aj kosovský konfkilt sú dobrými dôvodmi na to, aby sme sa snažili posilňovať stabilitu v strednej a východnej Európe, ale aj na Cypre. A najlepším spôsobom, ako to môžeme dosiahnuť, je urýchlenie rozširovacieho procesu. Pri týchto snahách však nemôžeme zatvárať oči pred realitou: ak sa niektorá krajina nevie správať ako člen, tak sa ani pri najlepšej vôli nemôže uspieť. Ale ak je v našich silách približovanie európskym normám urýchliť, tak to urobíme."
Aké budú podľa vás v súvislosti s rozširovaním závery decembrového helsinského summitu, od ktorého si Slovensko sľubuje preradenie do prvej skupiny kandidátov?
"Nemôžem anticipovať rozhodnutie hláv štátov na konci roka počas helsinského summitu. Ale neprekvapilo by ma, ak rozhovory nebudú pokračovať už iba s prvou šestkou, ale že pozvaných bude aj ďalších päť krajín z druhej skupiny. To nepovažujte za žiadne oficiálne stanovisko komisie, je to môj osobný názor. Ako by sme si mohli dovoliť povedať Poliakom, Bulharom alebo Rumunom: Počúvajte chlapci, máme tak veľa problémov s tým Kosovom, že budete musieť chvíľku počkať, kým si na vás opäť nájdeme čas. Bolo by to kontraproduktívne a pomýlené. Popri tom sa musíme snažiť prenikať čo najviac na Balkán, priniesť dobré správy aj na Ukrajinu a nemôžeme zabúdať ani na Island. Dúfam však, že v Helsinkách budeme môcť súčasne konštatovať, že aj kandidátske krajiny vložili všetko úsilie do prípravy svadobnej hostiny."
JURAJ KITTLER Brusel - Bratislava