Pobrežie Červeného mora v Egypte je známe ako raj potápačov. Záujemcovia o tento druh športu však musia mať licenciu (možno ju získať i na mieste). Jednodňový výlet spojený s potápaním na koraly stojí 40 USD (v cene je zapožičanie plutiev, okuliarov, dýchacej trubice, doprava na ostrov, občerstvenie). Veľmi obľúbené je aj poldňové safari na džípoch na Saharu - vyjde to na 20-25 USD. Konečná zastávka je pri beduínoch, kde je možnosť pokochať sa miestnym folklórom, povoziť sa na ťavách, občerstviť sa a pri ceste späť za hviezdneho svitu sa započúvať do výkladu o tom, ako sa kedysi starí Egypťania orientovali podľa hviezd. Turisti v Hurghade môžu navštíviť Luxor v rámci jednodňového výjazdu za 70 USD.
TAJOMNÝ SUDÁN
Viac ako 50 pyramíd z čiernej žuly sa týči na púšti severovýchodne od sudánskeho mesta Chartúm. Návštevníci týchto veľmi zachovaných pyramíd, ležiacich 200 km od hlavného mesta Sudánu, si tu môžu na rozdiel od rušnej Gízy v Egypte vychutnať históriu osamote, píše agentúra Reuters. Medzi zvyškami prastarých stavieb tu pokoj nerušia žiadne autokary. Ďalšie zvyšky pyramíd ležia severnejšie pozdĺž brehov Nílu. Zájazdy sem neorganizuje žiadna cestovka, kto to chce vidieť, musí si prenajať auto za 160 dolárov. Staroveká civilizácia Meroe tu žila takmer 800 rokov od 4. storočia p. n. l.. Jej písmo nebolo nikdy vylúštené a mnohé sudánske pamiatky zatiaľ neobjavili ani archeológovia.
NEZNÁMA LÍBYA
Iba nedávno sa zrušilo letecké embargo proti Líbyi a v tunajších mestách je už počuť zmäť cudzích jazykov. Najviac prichádzajú Nemci, ale i Taliani, Francúzi a Briti. Pre turistov je Líbya veľkou neznámou, môže ponúknuť nedotknuté pláže, pamiatky, podmorské zrúcaniny dostupné potápačom, hory i púšť. Mesto Leptis Magna ponúka krásnu architektúru starých Rimanov - mramorové stĺporadie či Hadriánove kúpele s bielym mramorom okolo modrej hladiny v troch bazénoch. Na masovú turistiku si však Líbya musí ešte počkať, ako priznáva, nemá dosť kvalitných hotelov. (ru, ČTK)