GRANICA, ŽENEVA (TASR) - Rozvášnený dav viac než sto Srbov včera vtrhol na pôdu srbského pravoslávneho kláštora neďaleko Prištiny a zaútočil na opozičného lídra Zorana Djindjiča i prítomných reportérov, ktorí monitorovali jeho tlačovú konferenciu na pôde chrámu. Protestujúci Srbi, kričiac na prítomných heslá "Zlodeji!", vtrhli do chrámu v meste Granica, kde sa konala tlačová konferencia Djindjiča a členov opozičnej skupiny Aliancia za zmenu. Rozzúrení Srbi sa pustili do šarvátky s politikmi i samotným Djindjičom, ktorého belehradské médiá označili za zradcu, pričom kopali a bili päsťami i prítomných reportérov a kameramanov. K vážnejším zraneniam však počas incidentu nedošlo. Konfrontácia, ku ktorej došlo po stretnutí medzi opozíciou a predstaviteľmi srbskej pravoslávnej cirkvi v Prištine, sa skončila až po tom, ako na pôdu kláštora vstúpilo niekoľko britských vojakov mierových síl KFOR a zabránilo ďalšiemu násiliu. Aliancia za zmenu, ktorá zastrešuje vedúce opozičné strany v Juhoslávii, vydala na stretnutí vyhlásenie, ktoré podpísal koordinátor aliancie Vladan Batič a v mene cirkvi srbský biskup Artemije pôsobiaci v Kosove. Vo vyhlásení sa obe strany zhodli, že "zjednotia všetky svoje snahy, aby zabezpečili ochranu a prežitie srbského ľudu v provincii Kosovo a Metohija". Vo vyhlásení, ktorého text bol doručený novinárom, obe podpísané strany zároveň vyjadrili ľútosť nad všetkými zločinmi, ktoré boli počas 16-mesačných nepokojov a bojov spáchané na nevinných ľuďoch v Kosove.
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) začala včera akciu návratu kosovských utečencov do vlasti, ktorí našli útočisko v strednej a západnej Európe, Kanade, USA a Austrálii. Prvá skupina 160 vyhnancov z celkového počtu 15 000, ktorých Nemecko prichýlilo, odcestovala včera charterovým lietadlom IOM z nemeckého letiska Münster/Osnabrück do svojej krajiny. Každý z Albáncov dostal od nemeckých úradov 450 mariek, ktoré by im mali pomôcť pri návrate.
IOM, ktorá v rámci akcie návratu utečencov spolupracuje s Úradom vyskej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR), v Ženeve informovala, že ďalších 290 kosovských utečencov odcestovalo včera z Kanady a Austrálie. Organizácia od začiatku apríla evakuovala viac ako 91 000 etnických Albáncov z utečeneckých táborov v Macedónsku do tretích krajín. Medzinárodné agentúry od skončenia vojenského konfliktu v Juhoslávii žiadajú albánskych utečencov, aby počkali s návratom do svojich domovov, kým nebudú odstránené nášľapné míny, ktoré v Kosove rozmiestnili srbské sily, a nepodarí sa stabilizovať situáciu. Mnohí z nich sa však ponáhľajú a chcú využiť leto, aby opravili svoje zničené domy.