Pokusy uskutočnené na univerzite vo Philadelphii ukázali, že leguány dokážu rozoznať svojich známych na základe vizuálnych vnemov. Testu podrobili dvanásťročného leguána Fida. Štyridsať rôznych osôb mu za sklenenou stenou čítalo rozprávku. Fido mohol ľudí len vidieť, ale nie počuť. Zistilo sa, že jašter ignoroval všetkých okrem svojho majiteľa, ktorého pozdravil mocným točením hlavy.
MILIÓNOVÉ ZISKY TOALIET
Asi 75 miliónov mariek v drobných zanechali minulý rok návštevníci toaliet na diaľničných odpočívadlách v Nemecku. V Stuttgarte o tom informovala organizácia Auto Club Europa (ACE). Záhadou podľa ACE zostáva, v akých kanáloch mizne toto "sprepitné". Nemeckí kriminalisti tvrdia, že ich inkasuje "toaletná mafia", ktorá za čisté WC vyberá poplatky. V rámci rozsiahleho prieskumu ACE zistil, že čoraz viac vodičov rozčuľuje správanie toaletárok, ktoré mnohokrát nútia za použitie toalety zaplatiť, aj keď to nie je povinné. Diaľničné toalety sa totiž financujú zo ziskov diaľničných reštaurácií.
OBJAVENIE VZÁCNYCH "JEŽIŠOVÝCH MINCÍ"
Na 1000-rokov starých minciach, ktoré sa našli v októbri minulého roku v blízkosti Galilejského jazera, je zobrazená Ježišova podobizeň a grécke nápisy, ktoré ho ospevujú. Izraelskí archeológovia pod vedením Jizhara Hirschfelda až pri čistení vzácneho nálezu objavili obraz Ježiša na 58 z 82 mincí. Na niektorých minciach boli grécke nápisy "Ježiš Mesiáš, Kráľ kráľov" a "Ježiš Mesiáš, Víťaz". Mince sa spolu s ďalšími predmetmi našli pri archeologických vykopávkach v oblasti starovekého mesta Tiberias na severe Izraela v troch obrovských hlinených nádobách pod podlahou určitej stavby.
PRÁČKA NA ĽUDÍ
Japonský strojársky koncern Avant v stredu oznámil, že vyvinul práčku na ľudí, prvú svojho druhu na svete. Stačí, ak človek vlezie do bubna a pohodlne sa v ňom uvelebí a revolučný vynález mu dočista vyumýva celé telo a vysuší ho dosucha. Celý proces trvá 18 minút a náklady na spotrebovanú energiu dosahujú 1000 jenov (okolo 350 Sk). Zariadenie v hodnote 18 miliónov jenov (6 500 000 Sk) je určené pre posilňovne, salóny krásy a domovy dôchodcov, kde môže byť užitočnou pomôckou najmä pri starostlivosti o imobilných obyvateľov. Ľudské práčky už nabehli na skúšobnú prevádzku v kozmetických salónoch v Tokiu, Kjóte a Fukuoke.
NA KOLOBEŽKE CEZ EURÓPU
Neobvyklý dopravný prostriedok si zvolil na cestu naprieč európskym kontinentom 48-ročný Čechoaustrálčan Petr Krhut. Na kolobežke by mal počas 99 dní zvládnuť trasu od severného polárneho kruhu až po Gibraltársku úžinu, pričom cesta meria približne 6500 kilometrov. Z Rožnova pod Radhoštěm, kde sa členovia expedície rozlúčili s Českou republikou, odcestujú autami do Hamburgu a potom do Osla. Zo severného pólu by mali vyraziť v polovici júla. "Na kolobežke pôjde Krhut hlavne v noci, cez deň sa chce stretávať s krajanmi a handicapovanými ľuďmi," uviedol Jan Zoubek z realizačného tímu expedície. Akcia je zameraná najmä na zdravotne postihnutých. Hlavnou myšlienkou putovania s kolobežkou je ukázať všetkým postihnutým ľuďom odkázaným na nemotorové vozidlá, že aj so zdravotným handicapom sa dá plnohodnotne žiť. Krhut absolvuje dlhú cestu na svojom dopravnom prostriedku s vlastným pohonom už po druhý raz.. (TASR)