Vojenskí ostrostrelci. Húkajúce policajné sirény. Kolóna s 21 vozidlami. "Chlapec s dušou" sa vrátil do Tibetu. Po štyroch rokoch učenia sa budhistickej sutry v Pekingu sa deväťročný chlapec, ktorého čínski predstavitelia vybrali za druhú najsvätejšiu osobu Tibetu, vracia k svojmu ľudu. Privítanie mladého pančenlámu však nebolo nadšené, o bezpečnosť bolo dobre postarané. Nato je však dobrý dôvod. Existujú totiž dvaja pančenlámovia - jeden, ktorého vybral Peking, a druhý, ktorého vybral dalajláma, najvyšší tibetský duchovný. Hoci on sám musel v roku 1959 utiecť do exilu, doteraz velí srdciam budhistických veriacich v himalájskom regióne. Ak Čína dúfala, že návrat svojho pančenlámu využije na preverenie lojality bežných Tibeťanov alebo na odhadnutie jeho popularity, dostala odpoveď.
Príbeh dvoch pančenlámov je tragédiou dvoch nevinných chlapcov v neľútostnom boji o moc. Poza ich chrbty sa starší mnísi a komunistické kádre bijú o dušu tibetského budhizmu a v širšom zmysle o politickú budúcnosť Čínou ovládaného Tibetu. Boj sa začal v roku 1989, keď pančenláma po desiatich rokoch v čínskom väzení umrel v kláštore v Taši Lunpche, duchovnom sídle pančenlámov v Šigate. Po jeho smrti Peking poveril mníchov z kláštora, aby našli nového pančenlámu, reinkarnovaného podľa budhistickej viery do inej bytosti. V rovnakom čase dalajláma a jeho exilová vláda v indickej Dharamsale tiež začali hľadať nového nástupcu. Keďže snaha o nájdenie spoločného kandidáta nebola úspešná, dalajláma jednostranne oznámil v máji 1995 svojho kandidáta, zatiaľ čo Peking tak urobil o niekoľko mesiacov neskôr. Situáciu Peking vyriešil svojským spôsobom - dalajlámovho ani nie desaťročného chlapca s jeho rodinou dal uväzniť a opáta kláštora zodpovedného za hľadanie pančenlámu posadil do väzenia za vlastizradu.
Návrat pančenlámu tak iba zvýraznil neúspech pekinskej snahy o zničenie dalajlámovej legitímnosti v Tibete. V istom zmysle je chladné privítanie pančenlámu víťazstvom dalajlámu a jeho medzinárodnej kampane za autonómiu Tibetu. Avšak, politický boj o pančenlámov nemá žiadnych víťazov. Fiasko okolo výberu nového pančenlámu mohlo iba presvedčiť Peking, že jeho snaha vybabrať so 65-ročným držiteľom Nobelovej ceny je zbytočná. Avšak nič nenasvedčuje tomu, že Peking hodlá s dalajlámom rokovať o budúcnosti Tibetu. A tak je dalajlámov chlapec odsúdený stráviť svoj život ako zajatec a Pekingom zvoleného pančenlámu zasa čaká život zajatca v zlatej klietke.
(REUTERS, mbk)