i prezidentskými voľbami v najväčšej svetovej ekonomike, vo svojom poslednom vystúpení pred svojimi fanúšikmi prezentoval svoje vyslovene konzervatívne názory. Bush junior totiž na mítingu zameranom na získanie financií na kampaň, kde jeho priaznivci za 1000 dolárov dostali párky a pivo, predstavil svoju víziu svetového obchodu a fiskálnej politiky pre 21. storočie.
G. Bush vyhlásil, že ak ho v najbližších prezidentských voľbách zvolia za prvého muža USA, tak sa postará o to, aby na celom svete boli zrušené všetky obchodné obmedzenia. "Budem pracovať na ukončení taríf všade na svete a zbúraní bariér všade a úplne, takže celý svet bude voľne obchodovať", povedal. Trochu silné slová od predstaviteľa národa, ktorý ako hlavný prostriedok na riešenie obchodných konfliktov používa jednostranné sankcie. Okrem vízie voľného obchodu budúci nádejný prezident predstavil aj svoje predstavy o fiskálnej politike štátu. Bush ako zástanca konzervatívnych princípov podporuje nízke dane a malé zásahy štátu do ekonomiky. Nízke dane sú v jeho ponímaní spojené s prosperitou Ameriky v 21. storočí.
"Budú ma viesť konzervatívne princípy. Vláda má robiť iba málo vecí, ale robiť ich dobre. Vláda sa nemá pokúšať robiť všetko pre všetkých" povedal G. Bush junior na margo politiky, ktorú bude preferovať. Tradičné konzervatívne princípy zahŕňajú napríklad aj obnovu zbrojenia a podobne. Bush chce touto svojou politikou dosiahnuť, aby aj tí, ktorí neprofitovali na doterajšom ekonomickom boome v USA, v budúcnosti získali svoj podiel z tohto koláča.
Svoje názory Bush vysvetlil v dvoch protikladoch. Ako vyhlásil, je konzervatívne znižovať dane. Vracať ich ľuďom je sústrasť. Je konzervatívne zvyšovať blahobyt tým, že vláda bude trvať na tom, aby robili. Prebrať úlohu kostolov a charity je sústrasť.
Bush šnúrou svojich vystúpení už získal na svoju predvolebnú kampaň viac ako 36 miliónov dolárov, čo je už skoro o 23 miliónov viac, ako sa pred poslednými voľbami podarilo získať predchádzajúcemu kandidátovi rebublikánov, Bobovi Dolovi.
GABRIEL KÁDASI