o stretnutia MPC. Naposledy výbor nazývaný aj ako "deviati silní" rozhodol o znížení úrokových sadzieb o 25 bázických bodov na 5 percent. Tento svoj krok MPC odôvodnila silným výmenným kurzom britskej libry voči ostatným menám, ktorá mala nepriaznivý dopad na britský export. Tovar exportovaný z Británie bol kvôli silnej libre relatívne drahší v zahraničí.
Kým analytici po poslednom stretnutí silných mužov očakávali, že BOE bude aj o mesiac znižovať sadzby, súčasný stav britskej ekonomiky poukazuje na to, že sadzby ostanú nezmenené. Predpoklady na ďalšie krátenie podporovala aj skutočnosť, že posledné znižovanie podporilo osem členov výboru z deviatich, pričom na zmenu úrokovej miery stačí súhlas nadpolovičnej väčšiny. Makroekonomické ukazovatele zverejnené v posledných dňoch však hovoria v neprospech opakovania postupu MPC z minulého mesiaca. Keďže libra sa v utorok dostala voči doláru na dvojročné minimum, potreba krátenia sadzieb kvôli silnému kurzu britskej meny sa rozplynula. Okrem toho analytici sú toho názoru, že vývoj libry bude v budúcnosti viac závisieť od eura.
Predvčerom zverejnené výsledky priemyselnej produkcie Veľkej Británie za máj 1999 tiež nezlepšili nádeje na ďalšie znižovanie sadzieb. Britská priemyselná produkcia v máji z medzimesačného hľadiska rástla, čo časť verejnosti vníma ako dôkaz toho, že ostrovná ekonomika je na ceste k ozdraveniu. Národný štatistický úrad však zároveň informoval, že priemyselná produkcia bola v máji o 0,4 percenta nižšia ako pred rokom. Aj keď nie všetky ukazovatele vykazujú najlepšie výsledky, vo všeobecnosti si Briti myslia, že najhoršie už majú za sebou.
Treba však dodať, že predstavitelia po svojom poslednom stretnutí zdôraznili, že aj keď možno najhoršie už je zažehnané, dôvera v ekonomiku ostáva krehká.