Na jednodňovú oficiálnu návštevu ČR pricestuje dnes prezident SR Rudolf Schuster s manželkou. Návšteva sa uskutoční na pozvanie českého prezidenta Václava Havla a je vôbec prvou zahraničnou cestou slovenského prezidenta od nástupu do funkcie. Na programe je rokovanie prezidentov SR a ČR a tlačová konferencia na Pražskom hrade. V rámci krátkeho pobytu v Prahe sa slovenský prezident stretne aj s predsedom českej vlády Milošom Zemanom, predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Václavom Klausom a šéfkou Senátu Parlamentu ČR Libušou Benešovou. Schuster vystúpi popoludní v Lichtenštejnskom paláci pred diplomatmi, podnikateľmi a novinármi s prednáškou o vnútornej a zahraničnej politike Slovenska v európskom kontexte a vo večerných hodinách sa vráti do Bratislavy.
KUKAN SA STRETOL S ANNANOM
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan sa včera v Ženeve v priestoroch úradovne Organizácie spojených národov (OSN) stretol s generálnym tajomníkom OSN Kofi Annanom. Predmetom rozhovoru bola výmena aktuálnych informácií o vývoji situácie v Kosove a plán budúcich aktivít ministra Kukana súvisiacich s výkonom jeho funkcie osobitného splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Balkán. Obaja partneri sa v rozhovore venovali aj nadchádzajúcej prvej návšteve Kofiho Annana v Slovenskej republike. Pre SME to uviedol tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.
RAKÚSKO SCHVÁLILO ANTIATÓMOVÝ PLÁN
Rakúska vláda včera schválila antiatómový akčný plán na ochranu nedostatočne zabezpečených jadrových elektrární v krajinách kandidujúcich na vstup do Európskej únie (EÚ), ktorý obsahuje požiadavku odstavenia prvého bloku elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v roku 2000. Rakúsko očakáva, že do začiatku summitu EÚ v Helsinkách na jeseň 1999 budú predložené podrobné plány jej zatvorenia a bude ďalej trvať na zatvorení bohunického reaktora V 1 v roku 2000. Zmyslom akčného plánu je priblížiť sa k dlhodobému cieľu bezjadrovej strednej Európy.
MENEJ ZÁSTANCOV SPOLOČNEJ OBRANY EÚ
Napriek vojne v Kosove podporuje spoločnú obrannú politiku Európskej únie (EÚ) menej obyvateľov členských štátov EÚ ako v jeseni 1998. Vyplýva to zo včera zverejnených výsledkov prieskumu Eurobarometer, ktorý v období od marca do mája uskutočnila komisia EÚ v 15 členských štátoch. Koncepciu najviac podporujú v Taliansku a troch krajinách Beneluxu, kde sa za vyslovilo 80 percent opýtaných. Spoločná obrana EÚ našla najviac odporcov v neutrálnych štátoch - v Írsku, vo Švédsku a Fínsku. Podľa Eurobarometra je s demokraciou v EÚ spokojných 42 percent opýtaných, čo predstavuje sedempercentný nárast oproti minulému roku.
ZÁPLAVY V ČÍNE
Záplavy na čínskej rieke Jang-c‘-ťiang si od konca júna vyžiadali už 240 obetí na životoch a stále ohrozujú 60 miliónov obyvateľov. Zároveň zničili asi 480 000 obydlí a ďalších 1,67 milióna ich poškodili. Záplavy zasiahli 3,5 milióna hektárov poľnohospodárskej pôdy a zničili 660 000 hektárov úrody. Priame hospodárske škody spôsobené záplavami teraz predstavujú asi 3,4 miliardy dolárov. V minulom roku sa rieka Jang-c‘-ťiang a veľké rieky na severovýchode Číny vyliali z brehov a vyžiadali si 4100 obetí a milióny ľudí bez strechy nad hlavou. Išlo o najhoršie záplavy za posledných 40 rokov.
(TASR)