storočia (migrácia Rómov z Juhoslávie a Rumunska do Nemecka, množstvo emigrantov smerovalo aj do Severnej Ameriky). Za hlavné príčiny migrácie Rómov považuje Liégois deportáciu, vyhnanstvo, fyzické tresty, mučenie a represálie každého druhu, nútené usídľovanie, perzekúcie, ale často i snahu obchodovať a udržiavať kontakty medzi jednotlivými rómskymi rodinami žijúcimi v rôznych krajinách Európy.
November 1993 - Len približne 30 percent slovenských Rómov v Českej republike malo v tomto období vystavené základné identifikačné doklady, ostatní sa zdržovali v ČR ilegálne ako slovenskí občania žijúci v cudzej krajine.
Leto 1997 - Po reportáži TV Nova, ktorá približovala osudy ostravských Rómov v Kanade, sa začal masový odchod Rómov do Kanady.
8. októbra 1997 - Kanada obnovila vízovú povinnosť voči ČR.
1997 - Počas prvých siedmich mesiacov roku požiadalo o politický azyl úrady Veľkej Británie 1095 Rómov zo Slovenska. Útek zo svojej krajiny Rómovia odôvodnili fyzickými útokmi.
1998 - O azyl vo Veľkej Británii požiadalo 1256 slovenských občanov rómskeho pôvodu, z nich 472 tvorili základní žiadatelia, zvyšok ich rodinní príslušníci.
8. októbra 1998 - Veľká Británia zaviedla vízovú povinnosť pre občanov SR. Niekoľko týždňov predtým boli imigračné úrady na londýnskom letisku Heathrow preplnené stovkami Rómov žiadajúcich o politický azyl, ktorí uvádzali, že na Slovensku na nich útočia skinheadi.
K 1. októbru 1998 požiadalo o azyl v Belgicku 542 slovenských Rómov.
Október 1998 - Bývalá slovenská vláda odpovedala zavedením vízovej povinnosti pre občanov Veľkej Británie a Írska.
November 1998 - Vláda Mikuláša Dzurindu víza voči Británii a Írsku zrušila.
Júl 1999 - Asi 210 rómskych utečencov zo Slovenska priletelo do Helsínk lietadlami z Prahy a Budapešti, aby tu získali politický azyl. Celkový počet slovenských Rómov vo Fínsku tak dosiahol od začiatku roka vyše 1000, pričom väčšina z nich prišla s tvrdením, že ušli pred prenasledovaním.
(TASR, r)