Koncern Volkswagen má zámer vybudovať v lokalite svojho bratislavského závodu industriálnu zónu s 1 000 zamestnancami, ktorá by fungovala na báze využitia dodávok zo Slovenska. Ministerku financií SR Brigitu Schmögnerovú o tom v nedeľu informoval pri príležitosti spustenia novej karosárne vo Volkswagene Slovakia, a. s. predseda predstavenstva tejto automobilky a člen predstavenstva značky VW Folker Weisgerber. Nová karosáreň bude do dvoch mesiacov spôsobilá fungovať na plný výkon 300 karosérií denne. Závod ich tak už nebude musieť dovážať, čo zvýši flexibilitu dodávok a osamostatní jeho výrobu.
RADVAŇSKÁ TEPLÁREŇ V SKÚŠOBNEJ PREVÁDZKE
Rakúska spoločnosť Steirische Fernwärme GmbH preinvestovala v roku 1998 do obnovy siete diaľkového rozvodu tepla v Banskej Bystrici 130 mil. ATS (390 mil. Sk). Obnovená časť novej siete zásobuje Banskú Bystricu teplom a elektrickou energiou od septembra minulého roka. Po rekonštrukcii bola zapojená do skúšobnej prevádzky aj tepláreň v Radvani s výkonom 50 MW pri výrobe tepelnej energie a 5,2 MW pri výrobe elektrickej energie. V teplárni sú nainštalované tri plynové kotly a jedna plynová turbína. Firma Steirische Fernwärme začala realizovať projekt na inštaláciu meracích zariadení a na zefektívnenie výroby a rozvodu tepla v Banskej Bystrici v roku 1995. V roku 1996 bola ukončená prvá časť projektu, v ktorej bolo preinvestovaných zhruba 165 mil. Sk. Spotreba primárnych zdrojov energií poklesla v dôsledku inštalácie nových zariadení približne o 30 %. Koncom roku 1997 založila firma s mestom spoločný podnik na hospodárenie s teplom.
TECNIMONT ZÍSKAL ZÁKAZKU ZA 400 MIL. USD
Talianska dcérska spoločnosť skupiny Montedison,Tecnimont, ktorá sa orientuje na inžinierske služby, získala v hlavnom meste Spojených arabských emirátov (SAE) zakázku v hodnote 400 mil. USD. Talianska spoločnosť by mala do roku 2001 postaviť v SAE na kľúč dva závody na výrobu polyetylénu s ročnou kapacitou po 225 tis. ton. Objednávateľom stavby je spoločnosť Abu Dhabi National Oil Company, firma Borealis a spoločný podnik Borouge, ktorý založili spoločnosti International Petroleum a rakúsky OMV. O zakázku sa okrem Tecnimontu uchádzali aj japonská spoločnosť Mitsui, holandský Kvaerner Process a americký Lummus Global. Oba nové závody by mali vyrábať predovšetkým baliace fólie a plastové rúry, pričom odbyt by sa mal sústreďovať na susedné štáty v Ázii a Afrike. (SITA, APA)