Po tom, ako koncom minulého týždňa britský a írsky premiér predložili nový plán na ukončenie severoírskej krízy, s napätím sa očakáva stanovisko najsilnejšej strany v provincii - probritskej Ulsterskej unionistickej strany (UUP). Tento návrh, ktorého cieľom je v čo najkratšom čase vytvorenie regionálnej vlády a začatie odzbrojovania polovojenských organizácií, sa stretol v tábore ulsterských unionistov so značnou zdržanlivosťou. Asi v najťažšej situácii za posledné roky je dnes David Trimble. Práve od jeho rozhodnutia závisí ďalší osud mierovej zmluvy.
Trimble, ktorý je vodcom ulsterských unionistov od roku 1995, preukázal doteraz len málo politickej odvahy. Zo svojej pozície skôr diktoval podmienky. Ešte počas vlády britského premiéra Johna Majora odmietal účasť republikánskej strany Sinn Fein na mierových rozhovoroch. Žiadal pritom Írsku republikánsku armádu (IRA), aby deklarovala, že jej prímerie je trvalé.
Dva roky trvajúce ťahanice napokon viedli k ukončeniu prímeria IRA. Od podpisu mierovej zmluvy v apríli roku 1998 Trimble opäť trval na zárukách, že IRA skončila s násilím. Záväzky Sinn Fein nebol ochotný prijať a vytvorenie vlády s jej zástupcami podmienil odzbrojením IRA. Argumentoval tým, že nevstúpi do vlády s osobami, ktoré majú vlastnú armádu. Trimble tak spochybnil aj najnovší plán, ktorý označil za neférový, lebo neurčuje časovú postupnosť - najskôr zbrane, potom vláda.
V dôsledku nejednoznačnej politickej stratégie stráca Trimble čoraz viac podporu aj v samotnej UUP. Mnohí jej členovia ho kritizujú hlavne za to, že na jednej strane kladie republikánom podmienky, no na druhej sa chce s nimi dohodnúť. Počas maratónu rokovaní v Belfaste stál opäť po jeho boku Jeffrey Donaldson, ktorého dávnejšie vylúčil zo svojho tímu vyjednávačov pre odmietavý postoj voči mierovej zmluve. S rozdielnymi názormi však zápasí aj vo vedení strany. Jeden z predstaviteľov tvrdej línie John Taylor už pohrozil, že v prípade súhlasu unionistov s predloženým plánom odíde zo strany. Trimble sa však usiluje za každú cenu udržať v strane jednotu.
Po neúspešných rokovaniach v Belfaste vyzval Gerry Adams - líder Sinn Fein - Trimbla, aby v záujme záchrany mierovej zmluvy viac riskoval. Nič iné mu napokon ani nezostáva. Trimble má len dve možnosti, buď presvedčí členov UUP, aby podporili britsko-írsky návrh, alebo zotrvá na odmietavom stanovisku, čo by mohlo znamenať krach celého mierového procesu. MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)