Čo je príčinou častých zmien počasia?
"Tieto situácie sa opakujú vinou rastu skleníkového efektu, ktorý má za následok globálne oteplenie. Prejavuje sa to aj na teplote okolitých morí a oceánov. Aj teraz sú na väčšine vodných plôch obklopujúcich Európu vyššie teploty ako dlhodobý normál. Do ovzdušia sa dostáva väčšie množstvo vodných pár. Pri prenikaní vlhkejšieho vzduchu nad pevninu sa vytvárajú javy, ako intenzívne búrky, čím vznikajú povodne. To bolo typické pre celý jún, keď sme mali dosť vlhkého vzduchu a v ňom sa vytvárali zrážky."
Čo môžeme v budúcnosti očakávať podľa vývoja počasia za posledné roky?
"Treba rátať s tým, že teplo tu je, skleníkový efekt sa nestratí, pretože je zapríčinený množstvom skleníkových plynov v ovzduší. Nie je možné, aby sa v krátkom čase znížil obsah skleníkových plynov, najmä oxidu uhličitého. Charakter počasia s povodňami, prívalovými dažďami v letnom období sa pravdepodobne zachová aj v ďalšom období."
Je možné, že sa tieto javy budú ešte stupňovať?
"Ak sa produkcia skleníkových plynov bude zvyšovať a bude rásť skleníkový efekt, je možné, že aj tieto javy sa budú intenzívnejšie prejavovať."
Sú v súčasnosti nejaké zvláštnosti v počasí?
"Pozoruhodné v posledných dňoch bolo, že sa veľmi oteplila severná Európa. Najmä severná časť Ruska, kde za severným polárnym kruhom boli teploty nad 30 stupňov. Teplo je aj na severe Fínska. Oteplením severnej časti kontinentu sa strácajú teplotné rozdiely medzi severnými a južnými šírkami, čo má za následok zoslabenie prúdenia. Prejavilo sa to aj u nás, keď na našich vysokohorských staniciach bol napríklad v posledných dňoch veľmi slabučký vietor - jeden až dva metre za sekundu, čo je výnimočné."
RICHARD FILIPKO
(Pozri aj tematickú 5. stranu)