Apríl - Lekárne v okrese Veľký Krtíš oznámili kolaps a akútny nedostatok liekov.
Jún - Zdravotné poisťovne nezlepšili platobnú disciplínu voči lekárňam, nesplnili dohody, ku ktorým sa zaviazali na marcovom spoločnom stretnutí. Dlh za nezaplatené faktúry po lehote splatnosti presiahol 2 miliardy korún.
August - Mimoriadny snem lekárnickej komory rozhodol o hodinovom protestnom zatvorení lekární. Komora v mene všetkých členov vyzvala občanov, aby 19. augusta od 11.50 do 12.00 h podporili úsilie lekárnikov zabezpečiť pre obyvateľstvo potrebné lieky akustickou signalizáciou - sirénami, klaksónmi na autách a podobne.
December - V súvislosti s kritickým stavom rezortu zdravotníctva v priebehu roka pohľadávky lekární voči poisťovniam presiahli 3 miliardy korún. K 31. decembru očakávali lekárnici schodok 4 miliardy korún.
1999
Marec - Lekárnická komora konštatovala, že jej návrh na riešenie nepriaznivej situácie ešte z novembra minulého roka ministerstvo zdravotníctva nenaplnilo ani v jednom bode, hoci ho s ministrom Tiborom Šagátom riadne prerokovali. Dlhy zdravotných poisťovní sa vyšplhali na rekordných 6 miliárd korún, z čoho asi 4,5-4,8 miliardy tvoria faktúry po lehote splatnosti.
Máj - Vláda sa rozhodla uvoľniť 900 miliónov korún na akútne riešenie kolapsovej situácie v slovenských lekárňach. Lekárnici žiadali v situácii, keď je v tejto oblasti zdravotníctva šesťmiliardový deficit, minimálne 1,5 miliardy korún. Podľa Šagáta by sa mala situácia v lekárnictve stabilizovať počas leta za predpokladu, že sa neznížia odvody do zdravotného poistenia.
Júl - Lekárnici pristúpili takmer rok po prvom celoštátnom hodinovom proteste k zatvoreniu lekární na celý deň, aby upozornili na neriešenie svojich problémov.
(r)