PEŇAŽNÝ TRH: Záver tohto pracovného týždňa priniesol korekciu úrokových sadzieb pre všetky kótované depozitá. Celá výnosová krivka zaznamenala v dôsledku prebytku likvidity v bankovom sektore posun nadol o približne dva percentuálne body. Jednodňové depozitá (overnighty), ktorých cena najcitlivejšie reaguje na stav likvidity na medzibankovom trhu, poklesli z otváracej úrovne 14,0/14,5 % p. a. (cena nákup/predaj) na záverečných 10,9/11,4 % p. a. Z úrovne 15,0/15,5 % p. a. na približne 13,0/13,5 % p. a. oslabili korunové depozitá so splatnosťou jeden týždeň. Jednomesačné úložky kótovali banky v závere dňa na úrovni 14,5/15,5 % p. a. Národná banka Slovenska (NBS) včera na trhu absentovala. Napriek tomu predstavuje kumulatívne plnenie povinných minimálnych rezerv k včerajšiemu dňu na 102,16 %. Komerčné banky teda deponujú na svojich účtoch v centrálnej banke asi 39,756 mld Sk. "Pokles úrokových sadzieb nebol ovplyvnený žiadnou informáciou napr. o plnení predpísaných rezerv. Už od začiatku obchodovania začali banky predávať voľné zdroje," povedal pre denník SME Rastislav Živor z dílingu ING Barings.
Podľa niektorých dílerov sú nedávne snahy centrálnej banky o dosiahnutie vyrovnaného plnenia povinných minimálnych rezerv formou masívnych refinančných intervencií "dosť nešťastne zvolené". "Ako paradox sa javí skutočnosť, že počas májovej menovej krízy NBS de facto potvrdila, že v záujme ochrany kurzu je ochotná obetovať peňažný trh, teda nebojovať proti vysokým úrokovým sadzbám. Tým, že NBS natlačila voľnú likviditu do sektora so zjavným cieľom vyrovnaného plnenia predpísaných rezerv - čo sa nakoniec ukázalo ako neefektívne - len otvorila cestu pre pokles úrokových sadzieb nadol," pripomenul jeden z dílerov. Problém podľa neho nastane vo chvíli, keď nízke úrokové sadzby odradia aj špekulatívne krátkodobé nákupy slovenských korún. "Ak by došlo k takejto reakcii, NBS s vysokou pravdepodobnosťou rýchlo stopne dodávanie likvidity bankám a tým rozhodne nepridá na stabilite celého peňažného trhu," pripomenul.
DEVÍZOVÝ TRH: Trh so slovenskou korunou zaznamenal včera pomerne živé obchodovanie. "Zaregistrovali sme nákupy aj predaje korún zo strany zahraničných subjektov," povedal pre denník SME díler ING Barings Branislav Matušek. Za nákupmi slovenskej meny vidí očakávania ďalšieho posilnenia kurzu a prerazenie úrovne 45 korún za euro, pri predajoch koruny ide podľa neho o realizáciu ziskov (tzv. profit taking). "Nie je vylúčené, že slovenská mena by mohla prekonať doposiaľ silnú psychologickú úroveň 45 SKK/EUR najmä pri ďalšom intenzívnom posilňovaní českej koruny. V tomto prípade by ale na rad určite prišli predaje korún zo zahraničia v podobe vyberania ziskov," podčiarkol B. Matušek. Kurz koruny počas včerajšieho dňa osciloval v pásme od 45 do 45,60 SKK/EUR.
MICHAL NALEVANKO