Stovky Rómov vycestovali v predchádzajúcich dňoch najmä z regiónu východného Slovenska do Fínska, kde žiadajú o politický azyl. Podľa jedného z najznámejších rómskych politických predstaviteľov v SR, bývalého poslanca Federálneho zhromaždenia ČSFR a Národnej rady SR Gejzu Adama z Košíc súčasnú rómsku vysťahovaleckú vlnu nevyvolali politické dôvody, ale vidina lepšieho života v cudzine.
V súvislosti so snahami slovenských Rómov získať vo Fínsku politický azyl sa objavili informácie, že niekto hromadné odchody organizuje, resp. že do zahraničia odchádza tzv. rómska šľachta. Je to pravda?
"Nemám o tom, že by niekto odchody Rómov organizoval, žiadne informácie. Takzvaná rómska šľachta, čo sú vzdelaní Rómovia, nemá dôvody vycestovať, pretože sa i na Slovensku dobre uplatňuje. Som riaditeľom strednej umeleckej školy, ktorá má už 48 maturantov, a Centra kultúry a vzdelávania rómskej mládeže v Košiciach. Všetci si našli zamestnanie a našu žiačku Petru Štolmanovú z Košíc tento rok prijali dokonca na Filmovú akadémiu v New Yorku. Práve naopak, odchádzajú Rómovia s najnižším vzdelaním, o ktorých už dnes viem, že po návrate, pretože azyl asi nedostanú, budú mať problémy."
V Medzinárodnej únii Rómov ako viceprezident monitorujete dodržiavanie ľudských práv Rómov. Zaznamenali ste na Slovensku vážnejšie prípady ich porušovania?
"Diskriminácia Rómov je najzreteľnejšia na trhu práce, čo však nepovažujem za politický aspekt, pretože problémy nájsť si zamestnanie má aj majoritné obyvateľstvo. Faktom je, že v SR evidujeme incidenty so skínmi a iné prejavy intolerancie."
Je situácia na Slovensku v tomto smere v porovnaní s inými európskymi postkomunistickými štátmi odlišná?
"Rómovia vrátane českých, maďarských a poľských voľne kočujú v celej Európskej únii a nikomu to neprekáža tak ako v prípade našich. Kočovanie je v naturele Rómov a nevidím na tom nič zlé. Aj naši idú jednoducho za vidinou lepšieho života. Keďže nie je pravdepodobnosť získania azylu, upozorňujeme ich, že po návrate budú mať preto problémy."
EVA BOMBOVÁ