Po dvoch rokoch má opäť prísť Nikita Michalkov

Svoju historickú fresku Barbier zo Sibíri, o ktorej pred dvoma rokmi na 32. ročníku festivalu v Karlových Varoch iba hovoril, chce na tomto ročníku osobne predstaviť slávny ruský režisér Nikita Michalkov. Želanie pricestovať vyjadril na poslednú chvíľu ..

Svoju historickú fresku Barbier zo Sibíri, o ktorej pred dvoma rokmi na 32. ročníku festivalu v Karlových Varoch iba hovoril, chce na tomto ročníku osobne predstaviť slávny ruský režisér Nikita Michalkov. Želanie pricestovať vyjadril na poslednú chvíľu a údajne je ochotný svoj film, ktorý tento rok v máji slávnostne otváral festival v Cannes, priniesť aj v kufri. V roku 1997 prišiel do Varov z barrandovských ateliérov v Prahe, kde šesť týždňov nakrúcal časť tejto snímky. Ďalšie zábery vznikali v Portugalsku, Taliansku, vo Francúzsku a v Rusku. Do nehostinnej Sibíri dopravili zubami drkotajúceho írskeho herca Richarda Harrisa vrtuľníkom rovno z Bahamských ostrovov a nedostatok snehu dokonca museli nahradiť stovky ton soli. Aj takéto zaujímavosti vtedy Michalkov prezradil. Jedna z nich však bola predsa len najpozoruhodnejšia - po prvýkrát v dejinách kvôli jeho filmu na jednu noc nechali zhasnúť rubínové hviezdy na moskovskom Kremli. Barbiera zo Sibíri, kde si ďalej zahrala Julia Ormondová, Oleg Menšikov i Daniel Olbrychski, charakterizoval ako veľké romantické dielo, po ktorom sa budú diváci smiať i plakať, a ani nebudú vedieť prečo. Sám Michalkov stvárnil epizódnu postavu cisára Alexandra III. a do menších rolí obsadil aj svoje dve deti. Pri svojej predchádzajúcej návšteve festivalu prezradil i svoju dávnu túžbu napísať knihu. Uvažoval o vydaní denníkov, ktoré si písal v armáde pred takmer tridsiatimi rokmi, keď slúžil na Ďalekom východe pri vojenskom námorníctve. "Keby ich vtedy u mňa našli, teraz by som už s vami nediskutoval," povedal novinárom. Napísať by chcel aj knihu o svojej profesii, do ktorej by zhromaždil dlhoročné skúsenosti užitočné pre mladú generáciu filmových a divadelných umelcov. Scenár Barbiera zo Sibíri dokončil pred desiatimi rokmi a doplnil ho svojimi osobitnými vysvetlivkami, ktoré si píše pred každým filmom. "Niekedy sú dlhšie ako samotný text. Rozplánujem v nich nielen obsah, ale aj maximálne detaily vrátane scén, kostýmov či možných chýb a nedostatkov. Nie vždy sa totiž pri nakrúcaní podarí dosahovať iba vytýčenú ideálnu predstavu," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre nakrúcanie scén v Prahe sa rozhodol z viacerých príčin. "Znie to možno čudne, ale v Českej republike nás to vyjde lacnejšie ako v Rusku. Navyše, u českého technického personálu existuje silný rešpekt k práci. Ste takisto slovanskou krajinou a duševne sa chápeme. Nuž a napokon, prežili sme spoločne za socializmu veľa rokov a máme sa o čom počas prestávok pri nakrúcaní porozprávať," vysvetlil dôvody, ktoré ho priviedli do Prahy. Nikita Michalkov sa narodil 21. októbra 1945, je pravnukom maliara Vasilija Surikova, vnukom maliara Pjotra Končalovského a synom básnika a spoluautora textu sovietskej hymny Sergeja Michalkova. Preslávil sa najmä medzinárodne oceňovanou poetickou snímkou Urga (1991) a drámou Unavení slnkom (1994), za ktorú získal Oscara pre najlepší film v inom ako anglickom jazyku. Tak ako sa vráti do Karlových Varov, možno ho v budúcnosti znova privítajú aj na Barrandove. Aspoň tak dúfa barrandovský generálny riaditeľ Radomír Dočekal. "Svoje topánky zavesil podľa starej ruskej tradície na drôty elektrického vedenia v našich ateliéroch. Visia tam dodnes," dodal. Na Barrandove Michalkov pracoval už v roku 1995, keď účinkoval v prepise Gogoľovho Revízora, ktorý nakrútil Sergej Gazarov. Barbier zo Sibíri stál 45 miliónov dolárov a jeho pôvodná verzia trvá šesť hodín. Podľa všetkého je najdrahším ruským filmom od čias osemhodinového spracovania Tolstého románu Vojna a mier.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 331
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 866
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 198
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 556
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 503
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 728
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu