Skutočnosť, že V. Poór predal Naftu Gbely, komentoval R. Kováč ako predseda poslaneckého klubu SDK slovami, že "Poór vlastne ukradol Naftu druhý raz a my sme sa na to, v úvodzovkách povedané, nečinne dívali". Spôsob, akým vládna koalícia hľadá osoby zodpovedné za tento škandál, však spôsobil, že vypukol ďalší, prinajmenšom rovnako veľký škandál.
Minister hospodárstva Ľ. Černák na správu o predaji Aradu, Druhej obchodnej a Nafty Gbely reagoval tým, že dal okamžitú výpoveď generálnemu riaditeľovi SPP P. Kinčešovi. Ten zostal na svojej stoličke len preto, že si odmietol prevziať odvolací dekrét. Na intervenciu premiéra M. Dzurindu napokon minister Černák svoje rozhodnutie zmenil. P. Kinčeš po niekoľkých dňoch vyhlásil, že je síce generálnym riaditeľom SPP, ale odvolaciu premiéru už má za sebou. Na rozdiel od ministra hospodárstva M. Dzurinda od začiatku upozorňoval na to, že zodpovednosť za "druhú krádež" Nafty Gbely treba hľadať vo Fonde národného majetku. Na mimoriadnej tlačovke, ktorú zvolal v pondelok 28. júna, predseda vlády oznámil, že navrhne odvolanie dvoch predstaviteľov fondu - Ľ. Kaníka a L. Sklenára - lebo vraj vedeli, že sa V. Poór rozhodol konať na vlastnú päsť, a neinformovali o tom žiadneho z ministrov. Okrem kritiky neprofesionálneho a nekvalifikovaného konania predstaviteľov fondu premiér vyhlásil: "Mám podozrenie, že štátne orgány nekonali vo verejnom, ale v súkromnom záujme." Minister Černák to doplnil informáciou, že FNM už raz navrhol, aby sa majiteľom Nafty Gbely stala firma, ktorej ju napokon V. Poór predal. "Vinníkov treba hľadať za tými, ktorým keď nevyšiel tento scenár, tak ho realizovali cez Poóra o dva mesiace neskôr," vyhlásil Ľ. Černák. Premiér Dzurinda novinárov upozornil na skutočnosť, že neoficiálnym poradcom viceprezidenta FNM L. Sklenára je E. Jánošík, ktorý je aj poradcom Cinergy Corp. Podľa M. Dzurindu a Ľ. Černáka teda nesú politickú i právnu zodpovednosť za stratu Nafty Gbely páni Kaník, Sklenár a Valko, ktorí konali nie vo verejnom, ale v súkromnom záujme. Predstavitelia FNM však takisto upozornili na skutočnosť, že aj členovia vlády v tejto kauze presadzovali skupinové a osobné záujmy.
Od decembra 1996 vraj spoločnosť Trans Canada rokovala s rezortom hospodárstva o predaji zásobníkov plynu - na tomto rokovaní sa údajne zúčastňovali aj zástupcovia súkromnej spoločnosti Slavia Capital. Podľa Ľ. Kaníka sa FNM spolu s podpredsedom vlády I. Miklošom postavil proti predaju zásobníkov. "Možno to niekomu prekážalo, že načo tam vôbec fond vstupoval, keď to už bolo dohodnuté," povedal Ľ. Kaník. Podľa prezidenta FNM a právneho zástupcu fondu E. Valka im premiér Dzurindu predložil ponuku: Buď sa vzdajú funkcií, alebo sa proti nim začne trestné konanie a zverejnia sa kompromitujúce nahrávky. Na stredajšom zasadaní vlády premiér použil záznam telefonického rozhovoru medzi Ľ. Kaníkom a V. Poórom, ktorý mal dokázať, že sa predstaviteľ FNM podieľal na príprave obchodu medzi V. Poórom a firmou Cinergy. Hoci pôvod tejto nahrávky nie je známy, už samotná skutočnosť, že existuje a že ju predseda vlády použil ako argument na rokovaní vlády, rozširuje škandál o ďalšiu závažnú dimenziu.
Vládna koalícia hľadala vinníkov za škandál tak, že sa tým sama v očiach verejnosti škandalizovala. Náprava bude možná len po dôkladnom objasnení oboch škandálov, príslušných personálnych zmenách a celkovej zmene doterajšieho fungovania koalície.
MARIÁN LEŠKO