z sa podľa neho v tomto regióne angažovali prevažne súkromné spoločnosti. V uplynulých piatich rokoch investoval súkromný sektor v Maďarsku, Poľsku, ČR, na Slovensku, v Bulharsku a Rumunsku okolo 104 mld. USD. Čisté kapitálové toky oficiálnych inštitúcií dosiahli naopak mínusovú hodnotu 3,2 mld. USD.
V medzinárodnom porovnaní existuje podľa A. Fenyvesa nerovnováha medzi financovaním stredo- a východoeurópskych štátov. V rokoch 1994-1998 dosiahli čisté investície zahraničných spoločností na 29 tzv. emerging markets 1 299 mld. USD, pričom 1 133 mld. USD pochádzali od súkromných investorov. Kapitálové toky do krajín strednej a východnej Európy tvorili iba zlomok z celkových investícií na emerging markets. BA/CA-I by preto privítala plánované financovanie projektov v regióne strednej a východnej Európy zo zdrojov Európskej únie (EÚ), avšak ani tieto zdroje nebudú dostatočné na zabezpečenie 200 mld. EUR na nevyhnutné infraštruktúrne projekty a projekty zamerané na ochranu životného prostredia.
Spoločne s EÚ a medzinárodnými finančnými inštitúciami ako napríklad Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR) alebo Európskou investičnou bankou (EIB) by mohol súkromný sektor vyvinúť modely spolufinancovania investičných projektov. Podľa Alaricha Fenyvesa by sa mal zvýšiť aj podiel financovania z podnikových zdrojov, významnejšiu úlohu by mali zohrať záruky a viac by sa mala angažovať EIB. Pri splnení týchto podmienok by boli súkromné spoločnosti ochotnejšie investovať do dlhodobých projektov.
V minulom roku poskytla EBOR desiatim kandidátskym štátom na vstup do Európskej únie zdroje v objeme viac ako 1 mld. EUR. Uviedol to predstaviteľ EBOR pre strednú Európu a Pobaltie Allain Pilloux. Výška týchto zdrojov je však nedostatočná a EBOR sa bude spoločne s Európskou komisiou usilovať vyvíjať projekty zamerané na podporu malých a stredných podnikov. EIB poskytla od roku 1990 desiatim kandidátskym krajinám úvery v objeme 9 mld. EUR. Zatiaľ čo 85 % z 30 mld. EUR, ktoré boli v roku 1998 k dispozícii, smerovalo do členských štátov EÚ, zo zvyšných 15 % sa financovalo 120 projektov v ostatných nečlenských krajinách.