ie nepodarilo prekonať tieto úrovne a obchodovanie sa ustálilo okolo hodnoty 1,0330 USD/1 EUR. Voči japonskému jenu dosiahlo euro na hodnotu 124,60 JPY/1 EUR, túto hodnotu však neprekonalo do konca obchodného dňa.
Miernejšie širšie pásmo zaznamenal americký dolár voči japonskému jenu, a to testovaním hodnoty 120,50 JPY/1 USD, ktorá je veľmi silnou hranicou odporu. Neskôr síce jen po vlnách predajov dosiahol k úrovni 121,10 JPY/1 EUR, ale k záveru obchodovania v Európe posilnil opätovne k hodnote 120,80 JPY/1 USD.
Britská libra dosiahla počas dňa na približne 22-mesačné minimum voči americkému doláru testovaním úrovne 1,5720 USD/1 GBP. V prípade zmeny výšky úrokových sadzieb by sa tak úrokový diferenciál medzi librou a dolárom znížil. Libra voči euru oscilovala v pásme od 0,6550 EUR/1 GBP až po úroveň 0,6505 GBP/1 EUR.
Pozornosť sa sústredila na vývoj výmenného kurzu českej koruny voči euru. Koruna posilnila na úroveň 36,320 CZK/1 EUR, ale túto úroveň zatiaľ neprekonala. Niektorí analytici začali postupne rozvíjať úvahy o tom, že česká centrálna banka by mohla vstúpiť na trh a stabilizovať tak výmenný kurz českej koruny. Zároveň trhom prenikali správy o tom, že za nákupmi českých korún stojí nový vlastník jednej z popredných českých bánk predaných v posledných týždňoch.
Výmenný kurz českej koruny je podľa všetkého nadhodnotený a v súčasnej fáze vývoja ekonomiky tejto krajiny určite nie je stimulujúcim faktorom.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)