BRATISLAVA (SME - gk) - Jedným z dôležitých prínosov zavedenia spoločnej meny v krajinách Európskej menovej únie bol nárast počtu a hodnoty fúzií európskych spoločností. Za fúziu európskych spoločností sa pritom považuje spojenie alebo kúpa firmy, kde kupujúci alebo preberaný subjekt bol zo starého kontinentu. Nárast hodnoty fúzií bol vďaka euru, ktoré vytvorilo väčší objem disponibilného kapitálu na fúzie, až dvojnásobný. Objem spojení, na ktorých sa zúčastnili európske firmy, vzrástol v prvých šiestich mesiacoch fungovania eura na 871 miliárd dolárov, čo bola ešte pred rokom nedosiahnuteľná suma. Svojím prudkým rastom sa európske fúzie podieľali na všetkých podobných kontraktoch na svete 36 percentami, čím vážne ohrozili prvenstvo Spojených štátov amerických v tejto oblasti. Ak by toto tempo rastu pokračovalo aj naďalej, európske firmy sa budú v roku 2001 podieľať na viacerých fúziách ako firmy z najväčšej svetovej ekonomiky. Nárast počtu fúzií ovplyvnila aj vyššia ochota vedení zaťažiť svoje spoločnosti dlhom, keďže klesajúce úrokové sadzby znížili náklady na úvery. Okrem toho stúpla aj ochota bankárov poskytovať financie podnikateľskému sektoru.
Zmenu v tomto roku priniesol aj spôsob, akým boli tieto fúzie financované. Kým rok 1998 sa niesol v znamení výmeny akcií, tento rok významné miesto obsadili spojenia, pri ktorých sa platilo v hotovosti. Financie získavali spoločnosti najčastejšie emisiou dlhopisov denominovaných v eure. Na kumulatívnej báze vzrástla hodnota podnikových dlhopisov emitovaných v prvom polroku 1999 v eure o 80 percent na 360 mld dolárov. Nárast hotovosti vo fúziách umožnil aj zvýšenie počtu tzv. násilných prevzatí, keďže hotovosť akcionári preferujú pred výmenou za akcie. Príkladom toho je aj najväčšia európska fúzia tohto roku, keď Olivetti svojou ponukou zahrnujúcou aj platby v hotovosti porazil Deutsche Telekom v bitke o Telecom Italia. Hodnota tohto kontraktu bola 16,8 mld amerických dolárov.
Počet a hodnoty fúzií by mali v tomto roku naďalej rásť, pričom dôležitú úlohu zohrajú nemecké spoločnosti, ktoré doteraz "spali". Najvychytenejšími odvetviami by mali byť telekomunikácie, bankový a farmaceutický sektor.