Nemecký gigant v oblasti výroby elektroniky Siemens a japonská spoločnosť Matsushita Electric Industrial sa rozhodli uviesť na newyorskej a frankfurtskej burze akcie svojho spoločného podniku Siemens Matsushita Components Gmbh & Co KG s cieľom získať finančné prostriedky na ďalší rast. Siemens vlastní v rámci joint venture s celkovým kapitálom 7,1 mld DEM približne 50 %, kým spoločnosť Matsushita a jej divízia Matsushita Electronic Components Co Ltd vlastnia každá po 25 %. Akcie spoločného podniku by sa mali objaviť na nemeckom a americkom kapitálovom trhu medzi októbrom a marcom budúceho roku.
CMGI KÚPI PODIEL V ALTAVISTE
Kapitálová spoločnosť CMGI Inc., pôsobiaca v oblasti poskytovania internetových služieb, kúpi majoritný podiel v spoločnosti AltaVista patriacej počítačovej firme Compaq Computer Corp. za 2,3 mld USD. Transakcia sa uskutoční prostredníctvom akcií a úverov. Výmenou kúpi Compaq podiel vo firme CMGI a jej trojročnú obligáciu v hodnote 220 mil. USD. Po akvizícii bude AltaVista integrovaná do portfólia CMGI, pozostávajúceho zo 40 internetových spoločností. CMGI bude môcť prepojiť svoje stránky so stránkou AltaVista, ktorá sa v máji stala 10. najpopulárnejšou internetovou stránkou sveta.
ALSTOM POSTAVÍ ELEKTRÁREŇ V MALAJZII
Konzorcium vedené francúzskym strojárskym koncernom Alstom získalo objednávku na vybudovanie najväčšej elektrárne v Malajzii. Podľa vedenia francúzskej spoločnosti dosahuje hodnota kontraktu 1 mld EUR. Alstom by mal na základe zmluvy zabezpečiť dodávku a montáž kotlov, turbín a generátorov striedavého prúdu, jeho malajzijský partner Peremba Construction bude realizovať samotnú výstavbu elektrárne a montáž elektrického vybavenia. Objednávateľom celej stavby je skupina Tenaga Nasional Berhad, ktorá je v súčasnosti v procese privatizácie.
URALELECTROMED OTVÁRA NOVÚ TOVÁREŇ
Ruský výrobca medi Uralelectromed včera slávnostne otvoril novú továreň v hodnote 50 miliónov USD, ktorá má ročne vyprodukovať minimálne 40 000 ton valcovaného medeného drôtu. Riaditeľ továrne Andrej Kozicyn uviedol, že plánovaná kapacita dosahuje 235 000 ton a rast produkcie bude závisieť od domácej spotreby. Hoci Rusko vlani spotrebovalo 140 000 ton medeného drôtu, šéfinžinier továrne Konstantin Plechanov upozorňuje na ďalších troch výrobcov v Moskve, Petrohrade a Samare. Uralelectromed začal s výstavbou továrne už v roku 1992, v rokoch 1994 až 1998 však musel pre nedostatok financií práce zastaviť.
RADEGAST NEVYPLATÍ DIVIDENDY
Utorkové riadne valné zhromaždenie akciovej spoločnosti Pivovar Radegast v Nošoviciach rozhodlo, že minuloročnú audítovanú stratu 253,81 milióna Kč spoločnosť uhradí z nerozdeleného zisku minulých rokov. Dividendy ani tantiémy nevyplatí. Stratu podľa vedenia pivovaru spôsobil vstup Pivovaru Most do konkurzu a neefektívne fungovanie spoločnosti Radegast Ex, ktorá realizovala predaj produkcie pivovaru. Akcionári potvrdili aj zámer pivovaru predať stopercentný podiel vo firmách Privilégium, Radegast Ex a Radegast Slovakia, ktoré už neplnia svoj doterajší účel, a teda sú pre Radegast nepotrebné.
(SITA, TASR)