Ženy, ktoré chcú, aby sa im narodili dcéry, by si mali vybrať za otca svojho dieťaťa skôr automechanika, farmára alebo baníka než účtovníka, právnika či manažéra. Tento pozoruhodný záver vyplýva z austrálskej štúdie, ktorá dokazuje, že u robotníkov je vyššia pravdepodobnosť na splodenie dievčat než u administratívnych pracovníkov, pretože viac než polovica ich spermií je poškodená a znehodnotená. Austrálski odborníci skúmali 969 detí, ktoré sa narodili v dôsledku úspešnej liečby neplodnosti. Počas päťročného štúdia získali dostatok materiálu, ktorý im umožnil na základe povolania otca zistiť mieru poškodenia jeho spermií a následne určiť pohlavie dieťaťa. Výsledky tiež ukázali, že medzi 1400 pôvodne neplodnými pármi malo spermie nižšej kvality len 25 percent mužov pracujúcich v administratíve. V prípade manuálnych robotníkov však na poškodenie a zníženie kvality genetického materiálu poukazovalo až 60 percent skúmanej vzorky.
PODPRSENKA S ALARMOM
K väčšej bezpečnosti žien môže v blízkej budúcnosti prispieť pozoruhodný objav - podprsenka s alarmom. Nová súčasť spodnej bielizne totiž obsahuje elektrické obvody, ktoré monitorujú rytmus srdca. V prípade jeho náhleho zrýchlenia, čo je príznakom paniky, sa okamžite zapne alarm. Ak nositeľka na v tichosti vibrujúci alarm nereaguje a nevypne ho, zaktivizuje sa centrálny počítač, ktorý určí miesto pobytu ohrozenej ženy. Hoci je podprsenka stále vo vývoji, už vzbudila veľký záujem. Podľa jej objaviteľky bude po nej dopyt najmä u mladých žien z miest, predovšetkým u tých, ktoré cestujú v noci samy.
PANCIER Z HODVÁBU
V exotickom Thajsku utkali z hodvábu takú nepriestrelnú vestu, ktorá uchráni svojho majiteľa pred guľkami vystrelenými zo zbraní kalibru 22 mm a 28 mm. Vesta s nahusto tkanými vláknami je dokonca omnoho lacnejšia ako vesty dovezené zo zahraničia. Kým tieto stoja až 270 dolárov, hodvábne vyjdú kupca len na 108 dolárov - pravda za predpokladu, že ich začnú sériovo vyrábať. Zatiaľ sa však hodvábny vynález predáva za 216 dolárov a získať ho môžu iba členovia špeciálnych útvarov armády alebo príslušníci policajného zboru.
NOVÝ DETEKTOR NERVOVÝCH PLYNOV
Nervové plyny možno lacno vyrobiť z jednoduchých chemikálií a bez veľkých problémov sa dajú aj rozširovať, čo ukázal napríklad útok nervovoparalytickým plynom sarinom v tokijskom metre v roku 1995. Naproti tomu len ťažko možno dokázať, že krajny ako Irak či Sudán tieto jedovaté plyny vyrábajú. Doteraz bolo treba s týmto cieľom odoberať vzorky pôdy a posielať ich na rozbor do laboratória, píše včerajšie vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung (SZ). Pomôcť by mal nový prenosný prístroj - detektor, schopný objaviť jedovaté plyny ako sarin počas niekoľkých minút. Kim Janda z kalifornského San Diega totiž prišiel na to, že stačí použiť bežný molekulárno-biologický trik. Tento biológ našiel „antičastice“, ktoré reagujú na látku vznikajúcu pri rozpade sarinu a iných jedovatých plynov. Podrobnosti o novom prístroji, ktorého vývoj zrejme financuje americká tajná služba CIA, vedec predbežne nechce zverejniť - okrem údaju, že prístroj možno skonštruovať z materiálu v cene asi 20 dolárov. Janda, ktorý je známy ako expert na pôsobenie kokaínu v ľudskom mozgu, sa teraz mieni zaoberať vývojom testov dokazujúcich použitie rôznych biologických zbraní, dodáva SZ. (TASR)