Marcová správa Agentúry pre základné zručnosti (Basic Skills Agency) odhalila, že celá pätina dospelých Angličanov má vážne problémy s čítaním, písaním a rátaním. Každý tretí dospelý Angličan napríklad nedokáže vyrátať plochu miestnosti. Výskum vykonaný v trinástich európskych krajinách zaradil v tomto ohľade Anglicko na desiate miesto, horšie je to len v Írsku, Českej republike a Poľsku, zatiaľ čo takto „funkčne negramotných“ Nemcov je dvakrát menej než Angličanov. Podľa riaditeľa agentúry sira Clausa Mosera ide o smutný obraz desiatok rokov zlej politiky minulých vlád.
KOĽKO STOJÍ V ČESKU „BEZPLATNÉ“ VZDELÁVANIE
Podľa publikácie Koľko nás stojí bezplatné vzdelanie zaplatí v roku 1999 každý obyvateľ ČR na vzdelávanie v priemere 8400 korún. To predstavuje dve tretiny sumy, ktorú odovzdá na zdravotníctvo, či polovicu sumy, ktorou prispieva na vyplácanie starobných a invalidných dôchodkov. Výdaje na vnútornú bezpečnosť a na obranu sú z pohľadu jedinca výrazne menšie (2400 a 3300 Kč). Pokiaľ prepočítame údaje na populáciu ekonomicky aktívnych (t. j. vynecháme deti do 15 rokov, študentov a dôchodcov), zistíme, že každý ekonomicky aktívny občan ČR prispeje tento rok na vzdelávanie sumou zhruba 16 700 korún.
CLINTON DÁ ŠKOLSTVU VYŠE MILIARDY DOLÁROV
Americký prezident Bill Clinton oznámil, že jeho vláda v nasledujúcich dňoch prevedie na členské štáty únie a na miestne školské úrady 1,2 miliardy dolárov. Táto suma má zabezpečiť zvýšenie počtu učiteľov na základných školách o 30 000 a umožniť zníženie množstva žiakov v triedach. „Zníženie počtu žiakov v triedach je jednou z najdôležitejších investícií, ktoré môžeme urobiť pre naše deti,“ zdôraznil Clinton v priebehu pravidelného týždenného rozhlasového vysielania. Pritom zopakoval známu skutočnosť, že „deti sa lepšie učia v triedach s menším počtom žiakov“. Clinton sa zmienil aj o tom, že v Spojených štátoch je príliš veľa tried, v ktorých je viac než 30 žiakov. V takýchto prípadoch učitelia „prežijú viac času v snahe udržať poriadok než zabezpečovaním vysokej úrovne vyučovania“, upozornil. Vyhlásil, že počet žiakov v triedach základnej školy by sa mal priblížiť k počtu 18. Podľa výsledkov nedávnych prieskumov verejnej mienky sa zabezpečenie vysokej kvality školského vyučovania stalo pre väčšinou Američanov prioritou.
DOMÁCA ŠKOLA DETI NESTRESUJE
Domáca škola je síce v Čechách experimentom, vo svete však nie je žiadnou novinkou. Udomácnila sa v Spojených štátoch, Kanade, Austrálii, vo Veľkej Británii, v Belgicku, Luxembursku, Holandsku, Švajčiarsku, vo Fínsku, v Nórsku, Švédsku, Dánsku a pred dvoma rokmi aj v Maďarsku. Najrozšírenejšia je v Spojených štátoch, kde sa s rodičmi učia asi tri percentá detí vo veku povinnej školskej dochádzky. To je milión sedemstotisíc detí, ich záujmy obhajuje Asociácia pre právnu ochranu domácej školy. Práve z popudu tohto združenia vznikol nedávno zverejnený sociologický výskum, ktorý mapuje dôsledky domáceho školstva. Výsledky sú jednoznačné: domáci študenti uspeli v každom predmete a v každom ročníku lepšie než ich kolegovia z verejných a súkromných škôl. (or, ČTK)