Amerického prezidenta Nixona spolu s dvoma tretinami Kongresu označil za komunistov. Nezmieriteľná nenávisť k „červenému moru“ priviedla gréckeho generála Georgiosa Papadopoulosa (na snímke TASR/EPA) až k myšlienke vojenského puču, ktorým uvrhol krajinu do sedemročného obdobia politického prenasledovania, podozrievania a húfneho odchodu intelektuálov. Mnohí z tých, ktorí boli orientovaní ľavicovo, emigrovali do východnej Európy. V bývalej ČSSR sa usadili najmä na severnej Morave, pričom si možno ešte niekto spomenie na spievajúce sestry Marthu a Tenu Eleftheriadu. Posledný grécky generál - ako ho nazvala tlač - zomrel v nedeľu v Aténach po trojročnom neúspešnom boji s rakovinou vo veku 80 rokov.
Pamätníci tvrdia, že puč sa uskutočnil počas chladného aprílového dňa roku 1967 a chlad sprevádzal režim aj počas nasledujúcich rokov. Korene Papadopoulosovho nezmieriteľného antikomunizmu siahajú do obdobia vojny. Bojoval síce proti talianskym okupantom, ale už v tom čase vyhlasoval, že komunizmus je omnoho horší ako fašizmus. Jeho presvedčenie posilnila aj občianska vojna v roku 1946 a 1949. Moskva vtedy podporovala snahy maršala Tita na vytvorenie balkánskej komunistickej mocnosti, do ktorej mala patriť aj grécka provincia Macedónsko, ktorú v tom čase ovládali komunisti. Aj tento povojnový resentiment bol pravdepodobne príčinou takmer hysterického gréckeho odporu voči názvu nedávno osamostatneného Macedónska.
Podľa neskoršej správy Európskej komisie pre ľudské práva však v roku 1967 Grécku už žiadna bezprostredná hrozba komunistického prevratu nehrozila. Jedinou hrozbou bola takmer permanentná trojročná ústavná kríza: kráľ sa snažil posilňovať svoju moc nad rámec ústavy, šírila sa korupcia a protekcionizmus, prichádzalo k častému striedaniu vlád. V júni roku 1973 zrušil Papadopoulos monarchiu a vyhlásil sa za prezidenta. Ešte v ten istý rok ho po krvavom potlačení študentských demonštrácií vystriedala pri moci policajná junta, ktorá si však už nasledujúci rok vylámala zuby na zbabranom vojenskom prevrate na Cypre. Po znovunastolení demokracie v roku 1974 Papadopoulosa obvinili z velezrady a odsúdili ho na smrť. Rozsudok neskôr zmenili na doživotný žalár. (jk, REUTERS)