finančných zdrojov na trhu na úroveň približne 7 % p. a., keď ich prvé ceny sa včera ráno pohybovali okolo 11 % p. a. Úrokové sadzby pre dlhšie splatnosti ostali na nezmenených úrovniach zo záveru predchádzajúceho týždňa. „Likvidita v bankovom sektore stúpla splatnosťou štátnych pokladničných poukážok v objeme 2,2 miliardy korún. Navyše ministerstvo (financií) už uvoľňuje prostriedky získané nedávnou emisiou eurobondov,“ povedal pre denník SME díler VÚB Rastislav Habán. Hlavným dôvodom pokračujúceho poklesu úrokových sadzieb je podľa neho nerovnomerné rozloženie korunovej likvidity na medzibankovom trhu. „Niektoré banky jednoducho neprejavujú záujem o nákup voľných zdrojov na trhu, pričom časť trhu je v nadbytku likvidity,“ vysvetlil. Centrálna banka podľa neho intervenuje na trhu len s cieľom dosiahnuť vyrovnané kumulatívne plnenie predpísaných rezerv. „Takto dosiahnuté čísla (o plnení povinných minimálnych rezerv - pozn. red.) potom nemajú pre trh žiadnu vypovedaciu schopnosť. Národná banka Slovenska by sa mohla zamyslieť nad ich významom,“ podčiarkol R. Habán. Skreslenie v údajoch o stave likvidity v bankovom sektore súvisí podľa neho s tým, že niektoré komerčné banky nedeponujú na svojich účtoch v NBS predpísané stavy finančných zdrojov, čo pri vyrovnanom stave likvidity (vyjadrenom práve plnením rezerv) automaticky znamená nadstav v inej banke.
Podľa vedúceho oddelenia operácií NBS na voľnom trhu Petra Andresiča nie je v tomto prípade kritika informácií, ktoré centrálna banka o trhu poskytuje, oprávnená. „Údaje o plnení povinných minimálnych rezerv (PMR) sú z pohľadu bánk len pomocné a slúžia na orientáciu,“ zdôraznil s tým, že všeobecne nie je zvykom poskytovať bankám takéto informácie. „Na vyspelých trhoch sú nositeľom informácie o stave likvidity výhradne krátkodobé úrokové sadzby. Nie však na Slovensku, kde diskusia o ich informačnom význame najmä vzhľadom na vplyv na reálnu ekonomiku stále len prebieha,“ podčiarkol P. Andresič. Pripomenul však, že podobným spôsobom informuje o stave likvidity na trhu aj Európska centrálna banka, ktorá začala svoju činnosť začiatkom tohto roka.
DEVÍZOVÝ TRH: Slovenská koruna zažila včera pokojné obchodovanie, na ktorého konci si k dobru pripísala len mierne zisky. Z otváracej úrovne 45,390/45,490 korún za euro (cena nákup/predaj) posilnila na záverečných 45,290/45,390 SKK/EUR. Podľa dílerov stáli za posilnením koruny výlučne klientske príkazy.
MICHAL NALEVANKO