WASHINGTON (ČTK) - Pri bombardovaní čínskeho veľvyslanectva v juhoslovanskej metropole Belehrad, ku ktorému došlo omylom minulý mesiac počas leteckej kampane Severoatlantickej aliancie proti JZR, prišli o život dvaja pracovníci čínskej rozviedky, a nie novinári, ako tvrdí Peking. S odvolaním sa na sobotňajšie vyhlásenie nemenovaného amerického predstaviteľa o tom včera informovala agentúra Reuters.
„Skutočnosť je taká, že nešlo o novinárov. Dve obete (z troch) boli pracovníkmi výzvedných služieb,“ cituje agentúra zdroj. O skutočnom poslaní týchto osôb na čínskom veľvyslanectve sa zmienil už v piatok denník The New York Times. Peking však stále tvrdí, že jedna z obetí pracovala pre tlačovú agentúru Nová Čína a ďalšie dve pre jeden čínsky denník. O poslaní ďalších 20 osôb, ktoré utrpeli pri incidente zranenia, sa americký zdroj už nezmieňuje. Americká strana dospela pri vyšetrovaní prípadu k záveru, že „tá časť budovy čínskej misie v Belehrade, ktorú bomba zasiahla, bola vyčlenená práve na výzvedné služby.“ Bombardovanie čínskej ambasády, ku ktorému došlo omylom, vyvolalo v Číne vlnu veľkých demonštrácií a vážne narušilo vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom. USA sa Číne niekoľkokrát ospravedlnili, ale Peking vysvetlenie, prečo k omylu došlo, označil za nedostatočné.
Agentúra Reuters sa včera rovnako zmienila o výroku vodcu hlavného srbského opozičného hnutia Demokratická strana Zorana Djindjiča, podľa ktorého juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič dostal ponuku na azyl v Číne. „Mám náznaky, že Miloševič dostal ponuku, aby odletel do Číny, kde by dostal azyl, a tak by sa vyhol predvedeniu pred Medzinárodný trestný tribunál pre zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) v Haagu,“ povedal Djindjič v rozhovore pre včerajšie vydanie nemeckých novín Bild am Sonntag, z ktorých agentúra citovala.